Убава вест за 2020: Пристигаат летачки автомобили (видео) - Македонија Денес

Убава вест за 2020: Пристигаат летачки автомобили (видео)

Опомена!!!

По 15 години работа на развој на летачките автомобили, израелската компанија „Urban Aeronautics“ верува дека нивната беспилотно летало, тешко 1,5 тони, ќе се најде на пазарот до 2020 година.
Летачкиот автомобил „Корморант“ може да превезе 500 килограми и досегне брзина од 185 километри на час.
Својот прв автоматизиран самостоен лет „Корморант“ го завршил во ноември минатата година, пренесе Ројтерс.
Се проценува дека ќе чини 14 милиони долари.
Од компанијата Urban Aeronautics веруваат дека темно – зелениот дрон, кој користи внатрешни ротори, наместо хеликоптерски пропелери,би можел да служи за евакуација на луѓето од непријателски опкружувања и да им овозможи безбеден пристап на воените сили.

Опомена!!!

Поврзани вести

Опомена!!!
Translate »