Цутат рози на сите полиња: Богатството на поп дивата проценето на 300 милиони долари (галерија) - Македонија Денес

Цутат рози на сите полиња: Богатството на поп дивата проценето на 300 милиони долари (галерија)

Опомена!!!

Американската пејачка Лејди Гага зад себе имаше доста успешен период, па освен, на турениите,огромни суми на пари заработила и глумејќи во филм и серија.

Иако поп ѕвездата Лејди Гага фантастичнос е покажала и во актерски потфати, таа сепак најголемиот дел одбогатството го зголеми со турнејата “Monster Ball”, кој атраела од ноември 2009 до мај 2011 година.

Лејди Гага

За време на овој период успеала дазаработи дури 227,4 милиони долари, но сите пати сепак не заминеле во нејзини раце затоа што морала да исплати на целиот тим кој учествувал во организација на турнејата.

Голем успех и одличен актерски талент покажа и со улогата во неодмана прикажаниот филм „Ѕвездата е родена“ во кој глуми заедно со Бредли Купер кој и ја режирал оваа драма.

Како што наведувата странските медиуми, таа заработила 36 милиони долари, што според холивудските стандарди е прилично малку.

Лејди Гага

Освен ова остварување, Гага ја снимала и петтата сезона на „Американска хорор приказна“, а колку била успешна во тоа зборува и фактот дека освоила Златен глобус занајдобра споредна улога.

Кога станува збор за албумите, “Born This Way”  во првата недела е продадем во повеќе од милион примероци, а здружението на дискографска индустрија на Америка соопштило дека пејачката само со продажба на дигитални синглови заработила 61 милиони.

Во 2010 година пејачката станала креативен директор на компанијата Полароид, а лансирала и нејзина позната линија на парфеми, а најсупешен е Fame благодарение на кој заработила повеќе од милијарда долари.

Лејди Гага ги отвори вратите од нејзиниот дом и открила досега непознати приватни детали! (видео)

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »