Тобоган висок колку зграда од 14 ката низ кој се спуштате за 5 секунди (видео) - Македонија Денес

Тобоган висок колку зграда од 14 ката низ кој се спуштате за 5 секунди (видео)

Опомена!!!

Тобоган кој денес ќе ви го претставиме се вика „Инсано“ се наоаѓа некои 16 километри од Форталезе во Бразил, изграден е во Бич Шаркот и е најголем тобоган на светот, а оваа титула ја потврди и Гинисовата книга на рекорди.

тобаг

Висок е колку зграда од 14 ката, односно има 41 метри. На овој тобоган кон базенот ќе се спуштате со бризна од 100 километри на час, а од моментот од кој ќе тргнете кон доле додека не се најдете во вода ќе ви бидат потребни само 4 до 5 секунди.

Инаку, целиот овој парк ја носи титулата на најголем најлуд, најавантуристички во Јужна Америка.

Погледнете како изгледаат 16 спектакуларни ресторани на планетата (видео)

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »