Спречете ги есенските вируси: Направете чудесен пијалок за 5 минути!(рецепт) - Македонија Денес

Спречете ги есенските вируси: Направете чудесен пијалок за 5 минути!(рецепт)

Опомена!!!

Уште една состојка која го прави овој пијалок толку моќен е токму медот манука. За да го одржите нивото на енергија и здравје на завидно ниво и во зимските месеци, навистина не ви треба многу напор и време.

А за овој тоник од ѓумбир, куркума и портокал, дури не ви треба ни соковник или некој сличен уред.

Покрај тоа што е богат со витамин Ц, антиоксиданти, ги “уништува” вирусите и ви дава енергија, одличен е за помош при болки во грлото или нервозен желудник.

Ѓумбирот и куркумата веќе се познати по своите антиинфламаторни својства, а нивниот вкус совршено го надополнува слатко-киселиот портокал.

Уште една состојка која го прави овој пијалок толку моќен е токму медот манука. Има посилен антибактериски ефект од другите видови на мед. Се разбира, ако го немате на дофат и сите останати можат да се земат во предвид. Колку е потемна нијансата, толку има посилни антибактериски и антиоксидативни својства.

РЕЦЕПТ

– половина чаша сок од портокал
– рендано парче ѓумбир
– 2 лажички мед манука
– прстофат куркума

Сите состојки добро измешајте ги.

Семоќна намирница: Лек за главоболка, средство за чистење, ги полира чевлите…

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »