Со само една намирница од вашата кујна! Направете домашна маска за мрсна кожа! - Македонија Денес

Со само една намирница од вашата кујна! Направете домашна маска за мрсна кожа!

Опомена!!!

И на мрсната кожа потребна и е нега исто колку и на сувата.

Ако имате мрсна кожа, првата заблуда која треба да ја оставите во минатото е тоа дека не и е потребна дополнителна хидратација. Напротив, важно е да ја негувате, само бирајте лесни производи базирани на вода.

Втора грешка која треба да ја избегнувате е премногу честото миење, бидејќи така кожата уште повеќе се мрси, бидејќи лојните жлезди почнуваат дополнително да произведуваат себум за да го надоместат изгубеното.

Трето, не го мијте лицето со обичен сапун, бидејќи наглото сушење му штети. Побарајте препарати на природна основа и без алкохол, кои содржат салицилна и гликолна киселина, бензил пероксид, екстракт смола од морски бор.

Никогаш не одете во кревет со шминка, туку отстранете ја со масло, а наместо чистење со тоник може да користите разреден јаболков оцет.

Рецепт за маска:
Направете маска со мешање на лажица гриз со белка од јајце и ненасете ја на лицето. По 20 минути, со кружни движења измасирајте ја кожата, потоа измијте ја со ладна вода и ставете крема.

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »