Рецепт! Пробајте го најздравиот појадок со кој ќе ослабнете пет килограми за еден месец! - Македонија Денес

Рецепт! Пробајте го најздравиот појадок со кој ќе ослабнете пет килограми за еден месец!

Опомена!!!

Тенот на кожата, косата и ноктите стануваат поубави и поздрави, а стомакот полека ќе се “стопи”.

Ова е еден од најздравите и највкусни појадоци, бидејќи во себе содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата и го нормализираат метаболизмот. Помага во елиминацијата на нечистотии од организмот и ги чисти цревата.

Безусловно го решава проблемот на мрзливите црева и опстипацијата, согорувањето на масни наслаги и ја нормализира тежината. По месец дена консумирање на овој појадок, лесно ќе изгубите 3-5 килограми вишок тежина. Тенот на кожата, косата и ноктите стануваат поздрави и поубави, а стомакот полека се топи.

За подготовка на овој појадок потребни се овие намирници:
– 300 мл кефир (или немасен јогурт)
-2 супени лажици овесни снегулки
– 1 кафена лажица мелено ленено семе
– 1 кафена лажица какао во прав
– 5-7 суви сливи

Подготовка на појадокот:
Појадокот се подготвува од претходната вечер.
Прелијте ги сувите сливи со малку зовриена вода (100 мл). Поклопете ги и оставете ги 5-10 минути. За тоа време во чинија ставете овесни снегулки, сомеленото ленено семе и какаото. Прелијте ги со кефир и добро промешајте. Набабрените сливи ситни исецкајте ги и додадете ги во смесата. Добро измешајте и ставате ги во фрижидер. Наутро само извадете ја смесата од фрижидер и појадувајте. Резултатите набрзо ќе бидат видливи. Првите денови можно е да имате чудно чувство во стомакот, но тоа брзо ќе помине.

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »