Рецепт на денот:Направете сладолед со само една состојка! - Македонија Денес

Рецепт на денот:Направете сладолед со само една состојка!

Опомена!!!

Ова е толку едноставно што постојано ќе го правите!

Состојки:
2 банани

Подготовка:
Излупете ги бананите и исецкајте ги на прстени. Оставете ги во замрзнувач два часа, додека потполно не се стврднат. Потоа ставете ги во блендер и мешајте додека не добиете густа и леплива маса. Измиксаните банани сега веќе имаат структура на сладолед, и се подготвени за послужување.

Ако сакате сладоледот да биде уште потврд, вратете го во замрзнувач уште половина час до час најмногу.

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »