Природен лек од само 4 состојки: Лекува ешерихија коли, простата, реума (рецепт) - Македонија Денес

Природен лек од само 4 состојки: Лекува ешерихија коли, простата, реума (рецепт)

Опомена!!!

Комбинација од лимони  магданос, со додавање на мед и маслиново масло, станува одличен лек против бактерии, особено Ешерихија коли.

Магдоносот е вистинска ризница на здравје, која се крие во неговиот корен и листовите. Помага во лекување на многу болести: од воспаление на простатата, до отекување на нозете, костоболка, дебелина, ангина пекторис…Во стариот Египет со магданос ги лекувале бубрезите и урнираните инфекции.

лек

Лимонот  уште една билка која Египќаните ја користеле во медицината. Двете најпознати здравствени користи на лимонот се силно бактериско и антивирусно делување. Кога ќе се здружат лимонот и магданосот, па на тоа ќе се додадат медот и маслиновото масло добиваме фантастичен ллек против сите бактерии, особено против Ешерихија коли.

Искуствата со користење на овој природен лек се доста позитивни. Пациенти кои со години се бореле со досадната Ешерихија коли, дури по употребата на овој природен лек, успеале да се „решат“ од досадната бактерија. Понекогаш големите тајни се скриени во наједноставните состојки. Ова е една од таквите.

лек

Потребни состојки: 250 грама магданос, 250 грама лимон со кора, 250 грама мед, 2 децилитри маслиново масло.

Медот купете го кај проверен пчелар. Лимонот треба да се измие. Најдобро е да користите домашен лимон, кој не е хемиски третиран. Доколку лимонот го купувате во продавница, поради пестицидите, добро би било пред употреба неколку часа да го држите во студена вода во која сте додале малку сода бикарбона. Извадете го лимонот и исушете го, а потоа пресече на половина.  Отстранете ги семките.

лек

Коренот на магданосот треба добро да се измие. Се исли на обичен, свеж магданос. Во блендер заедно ставете ги лимонот, магданосот, медот, маслиновото масло и се добро измиксирајте. Ако немате блендер, лимонот може да го истиснете и во машина за мелење месо.

Ќе добиете кашеста маса, која може да ја собере стаклена тегла од 250 грама. Зимајте по една лажица пред појадокот и вечерата.

лек

Со оглед дека во овој лек се наоѓаат само природни состојки, може да го земаат и бремени жени и мали деца, со тоа што на нив треба да им се дава малечка, а не голема лажица од лекот.

Има 70 години, а изгледа како да има 40: „Жената која не старее“ зборува како го открила еликсирот на младоста (видео)

 

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »