Ова се 10-те најскапи градови во светот! - Македонија Денес

Ова се 10-те најскапи градови во светот!

Опомена!!!

Сингапур и оваа година е најскапиот град во светот, а еве кои останати го следат.

Кога ќе дојде годишниот одмор, посакуваме да патуваме со семејството, пријателите и да запознаваме други култури. Сепак ако не стоите добро со финансиите, овие градови подобро да ги заобиколите:

1. Сингапур
Сингапур е најскапиот град во светот четврти пат по ред.

2. Хонг Конг
Не далеку зад него е Хонг Конг. Сингапур и Хонг Конг оваа година ги држат првите две места, според најновите резултати од истражувањето спроведено од страна на Економист интелиџенс (EIU).

3. Цирих
Цирих е рангиран на третото место на најскапите градови во светот.

4. Токио
Токио е еден од најнаселените градови во светот.

5. Осака
Осака е град во Јапонија, и трет по големина.

6. Сеул
Сеул е главен и најголем град на Република Кореја, а беше и главен град на Кореја, пред да се подели во 1948 година. Денес, во градот има 1/4 од населението од Јужна Кореја.

7. Париз
Париз – градот на светлината, љубовта, модата и уметноста, претставува еден од најубавите и најпосетени градови.

9. Копенхаген
Копенхаген е главен град на Данска, се наоѓа на источниот брег на големиот дански остров Зеланд на место каде најблиску се приближува на Скандинавскиот Полуостров.

10. Њујорк
За Њујорк велат дека е еден од градовите што никогаш не спие. Неговите светли, широки авении и духот на големата светска метропола ќе ве натера да заборавите од каде сте дошле. Некои го сметаат за главен град на светот.

Заборавете ги Бијонсе и Роналдо: Таа ги снима најгледаните приказни на Инстаграм (видео)

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »