Ова не сте го знаеле! Што лекува кора од мандарини? (рецепт) - Македонија Денес

Ова не сте го знаеле! Што лекува кора од мандарини? (рецепт)

Опомена!!!

Покрај тоа што мандарините се вкусни тие се и лековити.

Сезона е на мандарини, се јадат во големи количества и во споредба со другото овошје, не се  скапи.

Тоа што, меѓутоа, речиси сите го правиме е што ги фрламе корите од мандарини, а тие може да ни помогнат да не настинеме, да ја смират кашлицата, а дури и да се решиме од главоболка.

Еве како:

На сомелени 50 грама кори од мандарини додадете вотка или 40 процентен алкохол. Смесата  ставете ја во стаклена тегла и добро затворете и оставете да стои седум дена  на нормална температура на темно место.

Земајте по една лажица по јадење, а потоа веднаш изедете лажица мед.

 

 

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »