Невин поминал 14 години во затвор:Кога излегол на слобода се одмаздил на неверојатен начин!(фото) - Македонија Денес

Невин поминал 14 години во затвор:Кога излегол на слобода се одмаздил на неверојатен начин!(фото)

Опомена!!!

Еден сосема обичен фармер од Јужна Америка крие тајна која е неверојатна.

Овој човек на прв поглед изгледа сосема обично,зарем не? Дали може да погодите со што се занимава? Погледнете ја неговата неверојатна животна приказна.

Неговото име е Хосе Мухика. Тој живее на фарма во Уругвај со својата сопруга и куче кое има само 3 нозе, во трошна трособна куќичка. Хосе живее еден среќен и скромен живот, но кога ќе видите со што тој всушност се занимавал малку е да речеме дека ќе се изненадите.

Тој работеше во Собранието на Уругвај. Хосе не беше домар или чистач, далеку од тоа!

неверојатно

Хосе беше главниот човек во оваа зграда. Да, тој беше претседателот на Уругва. Никогаш не сте виделе вакво државник.

Тој редовно се појавува во вакво издание. Во светот е познат како „најсиромашниот претседател“, а се поради тоа што тој 90% од својата заработка давал во хуманитарни цели! Никогаш не прифатил да живее во претседателска палата, туку тој огромен имот го отстапил на сиромашните бегалци на користење.

Навикнал на скромен живот. Откако се борел за слободата на својата нација, поминал 14 години во затвор како воен осуденик.

неверојатно

Поради тоа што се откажал од најголемиот дел од парите кои ги заработувал, нему му останала просечена плата на еден граѓанин на Уругвај.

Тој себе си не се смета за посебен. Тој сака да биде обичен граѓанин како и сите други. Приватно, вози Волксваген Буба, а како своја официјален државен автомобил користел Опел Корса. Некои државни функционери и тоа како би можеле во него да видат пример!

неверојатно

Неверојатно е како овој поранешен претседател (во 2015 година се повлекол од таа положба) го претставуваше токму тоа што требаше да го претставува – својот народ. Тоа беше негова најголема одмазда на злобниците.

фото:profimedia

45 секунди мудрост! Милиони гледаа што кажа најсиромашниот претседател на светот (видео)

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »