Не излегува од мода! Вака изгледа најскапиот британски автомобил на сите времиња (видео) - Македонија Денес

Не излегува од мода! Вака изгледа најскапиот британски автомобил на сите времиња (видео)

Опомена!!!

Веќе со години класичните спортски автомобили достигнуваат астрономски цени на аукциите ширум светот, а еден од нив ги собори сите рекорди и стана најскапиот автомобил произведен во Велика Британија.

Оваа импресивна титула му припадна на Jaguar D-Type од 1956 година, победник на познатата трка 24 часа Ле Ман.  Возилото го смени сопственикот за неверојатни 21,78 милиони долари на аукцијата во Монтереј, Калифорнија.

Примерокот со број на шасија XKD 501 испорачан е во далечната 1955 година на сопственик на тркачки тим од Шкотска, а веќе следната година на Ле Ман – победува.

автомобил

По овој триумф, болидот има уште неколку импресивни тркачки успеси, а до денешен ден останува во оригинална состојба, за разлика од други две единици на Jaguar D-Type победници на Ле Ман.

По овој триумф, болидот има уште неколку импресивни тркачки успеси, а до денешен ден останува во оригинална состојба, за разлика од други две единици на Jaguar D-Type победници на Ле Ман.

Камионот на Тесла во форма на куршум:Ги има сите можни сензори, авто – пилот и гориво воопшто не му е потребно (видео)

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »