Научник направил летачки костум за да може да лета како суперхерој (видео) - Македонија Денес

Научник направил летачки костум за да може да лета како суперхерој (видео)

Опомена!!!

Британскиот  научник Ричард Браунинг направил летачки костум во стилот на познатиот суперхерој Ајрон мен. Тој, во оваа цел, ја основал компанијата „Гравити“ и склопил партнерство со Ред Бул кој ги поддржува различните ентузијасти во нивните обиди да сторат  нешто неверојатно, пишува „Машабел“.

Овој пронаоѓач година дна работел на   “Daedalus Flight Suit” костумот кој има мали авионски мотори на рацете, нозете и грбот. Наместо  мини реактори кои Тони Старк го вградил во своите гради, костумот на Браунинг го придвижува доста запаливо гориво кое се наоѓа во посебен дел од овој костум.

летачки костум

Освен костумот, тука е и специјално дизајнирана кацига која ги прикажува основните информации за летот, нивото на горивото и функционирањето на моторот.

Летањето го овозможуваат моторите од рацете кои силно дуваат воздух. Секако костумот има и вифи и блутут конекција за да се овозможи стримување на социјалните мрежи. Погледнете како лета Ричард:

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »