Најздравиот народ на светот го јаде само овој леб веќе 2000 години: И за вас ќе направи чудо! (рецепт) - Македонија Денес

Најздравиот народ на светот го јаде само овој леб веќе 2000 години: И за вас ќе направи чудо! (рецепт)

Опомена!!!

Камали е традиционален чапати леб на племето Хунзи, а рецептот за ова здраво печиво е стар околу 2000 години.

Овој леб е здрав, а може да ви помогне да ја намалите тежината, затоа што е хранлив, па само 1 или 2 порции камали леб ќе го намали апетитот и ќе направи да не чувствувате глад 4 до 6 часа.

Камали лебот не содржи шеќер, ниту слатки додатоци, како повеќето модерни чапати лебови, а еден од важните состојки е „глечерско млеко“, односно минерална вода со боја на млеко која се топи од глечерите и е богата со минерали и хранливи материи од карпите.

Состојки:1 шолја пченкарно брашно од цело зрно мелено на камен или мешавина од 1/3 пченкарно брашно и 2/3 брашно од хељда, на врв на лажичка морска сол , 1/2 глечерско млеко (минерална вода).

Измешајте брашно и сол, па полека додадете вода и мешајте додека не добиете тесто. Површина на која го правите лебот посипете ја со брашно, а потоа месете тестото стане меко и еластично. Завијте го замесениот леб во влажна крпа и оставете да стои 30 минути.

Поделете го тестото во топчиња со големина околу 3 сантиметри, а потоа секое топче развлечете го во тенка тортиља со големина од околу 20 сантиметри во пречник.  Тортиљите печете ги на плотна, прво на една, па на друга страна,околу 10минути.

Со подготовка на овој рецепт ќе добиете околу 10 чапати лепчиња.

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »