Најмоќниот лек чини 20 денари: Паста од млад кромид лечи отоци и болки?! - Македонија Денес

Најмоќниот лек чини 20 денари: Паста од млад кромид лечи отоци и болки?!

Опомена!!!

Не ви е потребна ниту една состојка, само еден сноп свеж млад кромид.

Алтернативната медицина го смета кромидот за исклучително вредна и здрава намирница која лековито влијае на телото.

Напоредно со тоа што помага при настинки, висок крвен притисок, кромидот има и анти-воспалителни дејства и делува против габички, стрес и исцрпеност, а покрај тоа е ефикасен и на многу други начини.


Болка во грлото
Исечете го кромидот на мали парчиња, можете да додадете сол и ѓумбир и сето тоа заедно ставете го во торба или памучна крпа и загрејте го. Замотајте го сето ова во уште една крпа или пешкир и ставете го на болниот дел (грло, гради, дланка или грб).

Отекување на нозете
Се вари кромидот неколку минути. Потоа ставете го во блендер (додадете малку вода ако е потребно) додека смесата не се направи како паста. Нанесете ја истата на отечениот дел од ногата. Овој рецепт се користи стотици години наназад и е многу ефикасен.

Течење на носот
Изгмечете кромид и истискајте го сокот. Потоа натопете памук во тој сок. Памукот во вид на мокра облога ставете го на пределот на носот и синусите.

Сите тегоби ќе поминат во рекордно време!

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »