Ќе ја обожувате: Холандска зелка салата е идеален прилог за секое јадење!(рецепт) - Македонија Денес

Ќе ја обожувате: Холандска зелка салата е идеален прилог за секое јадење!(рецепт)

Опомена!!!

Два збора се доволни за опис на оваа салата -Фантастично вкусна.

Состојки: 450 грама зелка, 200 грама морков, 3-4 струка млад лук, 3 лажици мајонез, 1 лажичка сенф, 1 лажичка оцет, 1 лажичка бибер, половина лажичка сол.

Подготовка: Зелката исечкајте на тенки ленти. Додадете крупно рендан морков и ситно исечкан лук. Зачините со сол и бибер и добро измешајте. Подгответе прелив од мајонез, сенф и оцет и прелејте го врз салатата. Добро измешајте, изладете и сервирајте.

Добар апетит!

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »