Храна која никогаш не треба да ја јадете на празен стомак: Избегнувајте надуеност, болка и дебелеење! - Македонија Денес

Храна која никогаш не треба да ја јадете на празен стомак: Избегнувајте надуеност, болка и дебелеење!

Опомена!!!

Јогурт, кафе и сок од портокал – овие напитоци повеќето луѓе мислат дека се совршен појадок.

За жал, многу малку луѓе знаат дека одредени видови на храна едноставно не му одговараат на празниот желудник.

Ако некогаш сте се запрашале што е добро да јадете за појадок, а што не е, ви ја пренесуваме деталната листа на намирници кои треба да ги јадете, односно да ги избегнувате на празен желудник!

Доколку за првиот оброк ја јадете следнава храна а се жалите на горушица или болки во желудникот крајно време е да престанете, затоа што ова е листата на непожелни намирници за појадок:

– јадења од лиснати теста и теста со големи маснотии
– слатки и десерти
– јогурт и други намирници направени од ферментирано млеко
– круши, банани
– домати, краставици и остнати зелени зеленчуци
– зачинета храна
– ладни газирани пијалоци
– цитрусно овошје

Од друга страна, ова се најдобрите девет намирници кои можете да ги јадете за појадок, а попат ќе се чувствувате одлично:

– овесна каша
– хељда
– пченкарни снегулки
– пченица микроб
– јaјца
– лубеница, боровинки
– леб и печиво од цели зрна житарици
– Лешнци
– Мед

Фото: Shutterstock /Thinkstock

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »