Храна која не дебелее? Постои! - Македонија Денес

Храна која не дебелее? Постои!

Опомена!!!

Погледнете со кои намирници можете да уживате без да имате грижа на совест.

Јајце
– многу протеини
– ниско ниво на калории
– многу добри масти


Ананас
– содржи ензим бромелаин, кој поттикнува подобро варење
– го забрзува согорувањето на мастите
– ги вари протеините, ги разградува белковините
Тиквички
– само 18 калории во 100 грама
– 90 проценти се составени од вода
– го чистат нашето тело од токсини
Јаболки
– го поттикнува варењето на друга храна
– полни се со витамини
– освежуваат и даваат енергија


Зелка
– 15 калории во 100 грама
– одличен извор на влакна
– го намалува холестеролот
Модар патлиџан
– 24 калории во 100 грама
– дава чувство на ситост
– речиси е без масти
Краставица
– го забрзува исфрлањето на течност
– го забрзува варењето
– освежува и дава чувство на ситост
Цвекло
– го забрзува согорувањето на мастите
– одлична храна за нашите мускули
– го регулира нивото на шеќер во крвта


Целер
– хидрира
– дава чувство на ситост
– го забрзува исфрлањето на токсините

 

 

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »