Македонија Денес https://makedonijadenes.com.mk Новости, иновации, едукација и вести без политика. Тоа е Македонија Денес! Fri, 23 Jun 2017 16:59:33 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Меланија Трамп е бремена?! (фото/видео) https://makedonijadenes.com.mk/melanija-tramp-e-bremena-foto-video/ Fri, 23 Jun 2017 16:54:18 +0000 https://makedonijadenes.com.mk/?p=64632 Меланија Трамп е бремена?! (фото/видео)

Во изминатите 24 часа вест број еден во светските таблоиди е дали навистина првата дама на САД Меланија Трамп е бремена. Гласините се појавија откако првата дама се појави облечена во прекрасен син фустан дизајниран од Michael Kors на кој видливо се оцртуваше нејзиното стомаче кое наликува на трудничко со оглед на фактот дека Меланија […]

The post Меланија Трамп е бремена?! (фото/видео) appeared first on Македонија Денес.

]]>
Меланија Трамп е бремена?! (фото/видео)

Во изминатите 24 часа вест број еден во светските таблоиди е дали навистина првата дама на САД Меланија Трамп е бремена. Гласините се појавија откако првата дама се појави облечена во прекрасен син фустан дизајниран од Michael Kors на кој видливо се оцртуваше нејзиното стомаче кое наликува на трудничко со оглед на фактот дека Меланија Трамп со својата вита става изгледа беспрекорно.

Доколку Меланија е навистина бремена тоа ќе биде шесто дете за нејзиниот сопруг и претседател на САД Доналд Трамп со кого таа веќе го има 11 годишниот син Барон. Во неодамнешното интервју кое нејзиниот сопруг го даде за CNN во септември минатата година тој призна дека тие не планираат повеќе деца во иднина: „Ние не размислуваме за повеќе деца и проширување на семејството.“

За разлика од својот сопруг Меланија беше поумерена во своите изјави во однос на потенцијалното проширување на семејството: „Не би сакала да кажам никогаш, но мојот живот во моментов е премногу динамичен. Ние сме среќни и моите раце се исполнети со две момчиња- моето големо и моето мало момче!”

Дали навистина Меланија Трамп е бремена и гласините се вистинити единствено времето ќе покаже. До тогаш останува само да судиме според фотографиите кои ги исполнија светските таблоиди.

Извор: News 247

The post Меланија Трамп е бремена?! (фото/видео) appeared first on Македонија Денес.

]]>
Алисија Монтањо е атлетска сензација: Истрча 800 метри во петтиот месец од бременоста?! (видео+фото) https://makedonijadenes.com.mk/alisija-montano-e-atletska-senzatsija-istrcha-800-metri-vo-pettiot-mesets-od-bremenosta-video-foto/ Fri, 23 Jun 2017 13:54:22 +0000 https://makedonijadenes.com.mk/?p=64610 Алисија Монтањо е атлетска сензација: Истрча 800 метри во петтиот месец од бременоста?! (видео+фото)

Американкста атлетичарка Алисија Монтањо беше прва ѕвезда на државното првенство, каде не собори ниту еден рекорд, а не победи ниту во својата дисциплина. Сепак, нејзина победа ќе биде одлуката да трча во петтиот месец од бременоста. За неа медиумите известуваат споредувајќи ја со девојката од филмот „Супер жена“ (Wonder women). И покрај огромниот стомак ги […]

The post Алисија Монтањо е атлетска сензација: Истрча 800 метри во петтиот месец од бременоста?! (видео+фото) appeared first on Македонија Денес.

]]>
Алисија Монтањо е атлетска сензација: Истрча 800 метри во петтиот месец од бременоста?! (видео+фото)
Американкста атлетичарка Алисија Монтањо беше прва ѕвезда на државното првенство, каде не собори ниту еден рекорд, а не победи ниту во својата дисциплина.

Сепак, нејзина победа ќе биде одлуката да трча во петтиот месец од бременоста. За неа медиумите известуваат споредувајќи ја со девојката од филмот „Супер жена“ (Wonder women). И покрај огромниот стомак ги истрча 800-те метри и ја заврши трката со време од 2:21:04 минути.

На целта ја чекаше нејзината тригодишна ќерка која пред три години ја носеше во стомакот и со неа исто така трчаше, но тогаш во осмиот месец од бременоста. Не е случајно што оваа 31-годишна натпреварувачка за трката ја одбра опремата со ликот на „DC“ хероината, актуелна овие денови со филмот супер жена.

Беше сјајно, сакав да покажам дека бременоста не мора да влијае на професијата со која се занимавате“, изјавила воодушевено Алисија Монтањо.

The post Алисија Монтањо е атлетска сензација: Истрча 800 метри во петтиот месец од бременоста?! (видео+фото) appeared first on Македонија Денес.

]]>
Помеѓу овие Мињони се скрил и еден Сунѓер Боб – можете и да го пронајдете (фото+решение) https://makedonijadenes.com.mk/pomegu-ovie-minoni-se-skril-eden-sunger-bob-mozhete-da-go-pronajdete-foto-reshenie/ Fri, 23 Jun 2017 13:35:35 +0000 https://makedonijadenes.com.mk/?p=64605 Сунѓер Боб

Кога еден Сунѓер Боб ќе се скрие на фотографија покрај бројните мали жолти Мињони се случува вистинска загатка. Го гледате во ова жолто море слаткиот Сунѓер Боб? Доколку не успеавте да го пронајдете решението погледнете го на втората страна.

The post Помеѓу овие Мињони се скрил и еден Сунѓер Боб – можете и да го пронајдете (фото+решение) appeared first on Македонија Денес.

]]>
Сунѓер Боб

Кога еден Сунѓер Боб ќе се скрие на фотографија покрај бројните мали жолти Мињони се случува вистинска загатка.

Го гледате во ова жолто море слаткиот Сунѓер Боб?

Доколку не успеавте да го пронајдете решението погледнете го на втората страна.

The post Помеѓу овие Мињони се скрил и еден Сунѓер Боб – можете и да го пронајдете (фото+решение) appeared first on Македонија Денес.

]]> Топ 10 најсексапилни политичарки на светот(видео) https://makedonijadenes.com.mk/top-10-najseksapilni-politicharki-na-svetot-video/ Fri, 23 Jun 2017 13:18:31 +0000 https://makedonijadenes.com.mk/?p=64596 политичарки

Постојат луѓе кои не ја следат политиката и оние кои ја следат. А помеѓу оние кои ја следат, постојат и такви кои ја следат поради самата политика, и оние кои ја следат поради секси политичарките. На еден Јутјуб канал објавен е список на 10 најсексапилни политичарки на светото. На оваа листа се најдоа Вања Хаџовиќ […]

The post Топ 10 најсексапилни политичарки на светот(видео) appeared first on Македонија Денес.

]]>
политичарки

Постојат луѓе кои не ја следат политиката и оние кои ја следат. А помеѓу оние кои ја следат, постојат и такви кои ја следат поради самата политика, и оние кои ја следат поради секси политичарките.

На еден Јутјуб канал објавен е список на 10 најсексапилни политичарки на светото.

На оваа листа се најдоа Вања Хаџовиќ од Србија, Никол Минети од Италија, Алина Кабајева од Русија, Марија Росарија Карфањо од Италија, Сетрид Геахе од Либан, Орли Леви од Израел, Тоиреас Ферис од Ирска, Руби Дале од Канада, Јури Фуџикава од Јапонија и Ева Каили од Грција.

Се слагате ли вие со овој список?

The post Топ 10 најсексапилни политичарки на светот(видео) appeared first on Македонија Денес.

]]>
Мбапе го доби ветувањето кое го очекуваше: Ќе го плати ли „недопирливиот“ цехот во Реал Мадрид?! https://makedonijadenes.com.mk/mbape-go-dobi-vetuvaneto-koe-go-ochekuvashe-ke-go-plati-li-nedopirliviot-tsehot-vo-real-madrid/ Fri, 23 Jun 2017 13:18:29 +0000 https://makedonijadenes.com.mk/?p=64591 Мбапе го доби ветувањето кое го очекуваше: Ќе го плати ли „недопирливиот“ цехот во Реал Мадрид?!

Лекип ја откри позадината на целата приказна, Мбапе сега има јасна ситуација пред себе, а тоа покрена лавина шпекулации. Ќе успее ли Мурињо да ја истера работата по свое? Приказните за Роналдо стивнаа, но Флорентино Перез не седи со скрстени раце. Имено, според пишувањата на Лекип, Реал прави се да го доведе Килијан Мбапе кого […]

The post Мбапе го доби ветувањето кое го очекуваше: Ќе го плати ли „недопирливиот“ цехот во Реал Мадрид?! appeared first on Македонија Денес.

]]>
Мбапе го доби ветувањето кое го очекуваше: Ќе го плати ли „недопирливиот“ цехот во Реал Мадрид?!
Лекип ја откри позадината на целата приказна, Мбапе сега има јасна ситуација пред себе, а тоа покрена лавина шпекулации. Ќе успее ли Мурињо да ја истера работата по свое?

Приказните за Роналдо стивнаа, но Флорентино Перез не седи со скрстени раце. Имено, според пишувањата на Лекип, Реал прави се да го доведе Килијан Мбапе кого го смета за играч кој ќе биде иднина. Тоа не е тајна, иако ПСЖ нуди повеќе пари, фудбалерот на Монако сака во Мадрид.

Она што е ново е тајмингот, имено, најдобриот француски весник тврди дека Зидан разговарал со Мбапе и му ветил дека ќе има голема минутажа во Реал. Французинот се плаши дека ќе биде во втор план, но тренерот му гарантира дека ќе добва прилика. Во реал сметаат дека Мбапе веќе отсега е толку добар, што нема потреба да се чека и веднаш ќе избори место во првиот тим.

Сето ова секако доведе до нови бранови во шпекулациите околу Герет Бејл кого секое лето го поврзуваат со Манчестер Јунајтед. Наводно Мурињо ги стопира сите преговори со Роналдо, но од друга страна Бејл е играч за кого верува дека би можел да биде центар на новиот Јунајтед.

Велшанецот поради повреда го изгуби местото во тимот во финишот на сезоната бидејќи Иско имаше предност во формацијата 4-4-2, но се уште нема преговори за неговото заминување. Повеќето сметаа дека Бејл нема намера да се врати на островот и дека се спрема да се бори за место во тимот. Сепак, пред некоја недела неговиот агент порача дека ако Реал не смета сериозно на Герет, тоа треба јасно да се соопшти.

 

The post Мбапе го доби ветувањето кое го очекуваше: Ќе го плати ли „недопирливиот“ цехот во Реал Мадрид?! appeared first on Македонија Денес.

]]>
Времеплов – Валцер на битолско Тумбе Кафе и еснафски чамче муабет до доцна во ноќта https://makedonijadenes.com.mk/vremeplov-valtser-na-bitolsko-tumbe-kafe-esnafski-chamche-muabet-dotsna-vo-nokta/ Fri, 23 Jun 2017 13:13:35 +0000 https://makedonijadenes.com.mk/?p=64567 Времеплов – Валцер на битолско Тумбе Кафе и еснафски чамче муабет до доцна во ноќта

Валцер на битолско Тумбе Кафе и еснафски чамче муабет до доцна во ноќта Во основа Тумбе Кафе како топоним и поим претставува ридско планински предел, сместен на јужниот дел на градот Битола. Има голема значајност за градот, бидејќи е едно од познатите места за рекреација на битолчани. Поврзан е со битолското шеталиште и битолскиот најголем парк. Доколку шетате од Широк Сокак, надолу према шеталиштето, […]

The post Времеплов – Валцер на битолско Тумбе Кафе и еснафски чамче муабет до доцна во ноќта appeared first on Македонија Денес.

]]>
Времеплов – Валцер на битолско Тумбе Кафе и еснафски чамче муабет до доцна во ноќта

Валцер на битолско Тумбе Кафе и еснафски чамче муабет до доцна во ноќта

Во основа Тумбе Кафе како топоним и поим претставува ридско планински предел, сместен на јужниот дел на градот Битола. Има голема значајност за градот, бидејќи е едно од познатите места за рекреација на битолчани. Поврзан е со битолското шеталиште и битолскиот најголем парк. Доколку шетате од Широк Сокак, надолу према шеталиштето, на самиот крај на истото продолжува нагорнина. Од тука влегувате во ридот Тумбе Кафе.

И ова е она што го знае скоро секој битолчанец.

Патем Тумбе Кафе, своевремено како локација имало посебно значење во ритуалите од денот по кој битолскиот еснафлук е познат. Зенитот од својата популарност Тумбе Кафе ги доживеало за Османлиското владеење кога на него и започнуваат првите посериозни архитектонски зафати за практична примена.

Во летните периоди, како топлината од денот станувала спарнина на приквечерието, битолските поимотни староградски фамилии и османслиските чиновници, барале пајтон повеќе, за да фатат што е можно поубаво место на Тумбе Кафе, со поглед кон Битола.

Стои вистината во преданијата, дека добар дел од населението Тумбе Кафе го користело за пикниг т.е. прошетка со јадење, или по турски “теферич” што многумина денес како архаичен збор го користат сосема погрешно. На пример “ќе те качам на теферич” има сосема изместено значење од “ќе те носам на теферич”.

Но на пикниг одело граѓанството. Битолската елита одела на целовечерни забави.
Кој бил на Тумбе Кафе, забележал дека веднаш пред битолската ЗОО градина има патека од камени скали кои воделе до кафаната, која битолчани ја користеа се до почетокот на милениумот. Но тоа е делот кој е “модерен” во приказнава.

Над самата кафана продолжуваат скалила кои водат до еден отворен простор, кој има прекрасен поглед врз Битола и тука е поставена чешма. Е тоа е она Тумбе Кафе, кое еснафска и конзулска Битола го користела за забава и релаксација.

Според раскажувањата, просторот пред чешмата бил поделен визуелно на два дела. На оној кој имал поглед врз Битола, биле масите и столиците каде беговите, агите, валиите, конзулите, но битолските еснаф фамилии уживале до раните утрински часови.

Општо е познато дека одмерувањето на успешноста во трговијата изминатиот ден, но и добрите “бизнис” зделки во Битола во тој период, а не е ништо поинаку ни денес. Се носеле врз убава софра залиена со вино за мажите и разно разни ликери за дамите.

Просторот поназад бил подиум за играње. И не случајно чешмата има гломазни димензии и три “славини”. Имало посебни скалила од нејзината десна страна кои водат над неа, каде бил сместен оркестарот. Вечерите на Тумбе Кафе биле тематски. Традиционална турска но и Европска класична музика.

Битолчани во тоа време, било тоа да се староградски или дојденци, не ги преферирале гласните инструменти. Османлиите пак, го промовирале со нивното доаѓање на овие простори. Битола била град каде музичката основа на песните била свирена на исклучиво жичани инструменти. И логично. Не се пее серенада под прозор со тапан и зурла.

Валцер на Тумбе Кафе

Валцер на Тумбе Кафе е она што го отсликува вистинскиот шмек од постоењето на ова место во Битола. Колку за забава, служело и за мал милион договори и преговори. Како се зборува низ Битола, конзулите првенствено тешко го прифаќале ваквиот начин на “бизнис и политички разговори”.  Тие често траеле до доцна во ноќта но набрзо ја прифаќале реалноста која ја наметнувал градот. Во Битола се знае. Колку побрзо ќе ги прифатиш битолските марифети, толку подобро за тебе оти друга опција и нема.

Пајтонџиите во лето, имале полни раце работа. Немало место каде да се чуваат пајтоните горе, па имало измеќари, деца – потркчовци кои по желби на гостинот трчале до под Тумбе Кафе и викале пајтон.

И самото име не е случајнот. Тумбе е рид и тоа сите го знаеме. А во ноќните седенки најмалку се служело кафе. Но постои легенда дека просторот едноставно се викал Тумбе, што по битоскиот дијалект се именувало како “одиме на Тумбето” или “ќе се качиме на Тумбето”.

 

Абдул Керим паша [1872 – 1923]

Според преданијата “кафе” е додадено како мајтап, што потоа е составен дел од името на ова култно место во Битола, што е исто така битолска одлика на нештата. Имено по една седенка, тогаш битолскиот валија Абдул Керим паша [1872 – 1923] решил да си бега дома и побарал “сиктер” кафе. Истото сакал да го пие додека со пајтон се спушта кон градот.

Стрмнините на Тумбето при секое слегување ги правело коњите несигурни и нервозни. Исто како и пајтонџиите кои не често и во пијана состојба требало да ги вратат гостите во своите домови. Тивко додека зората се зорела врз пелагониското поле, да не пукне брука низ чаршијата.

Наидувајќи на нерамнина во земјениот пат, пајтонот во кој се возел валијата прво потскокнал, со што му го подистурил кафето врз облеката. Во паниката пајтонџијата да ги смири коњите замавнал со камшикот, тие нервозно се исправиле па и кафето и валијата завршиле на патот.

Немите набљудувачи на настанот, со потсмев, но и став го одминувале битолскиот валија, кој бил “бербат” од глава до пети. Како Битола е град каде информациите брзо патуваат. Неколку часа подоцна низ сите битолски чаршии се зборувало како Абдул Керим паша се тркалал по Тумбето. Се истумбал со кафето во раце.

Она што го знае историјата е и дека Тумбе Кафе, во своето постоење имало само еден обид да добие официјално име. Во периодот од 1918 до 1941 година со почесни церемонии па дури и црквени великодостојници. Го именувале во “Александрово брдо” но тоа име никој не го користел никогаш. Само битолчани смеат да си наметнуваат имиња и “прекари” меѓусебно.

The post Времеплов – Валцер на битолско Тумбе Кафе и еснафски чамче муабет до доцна во ноќта appeared first on Македонија Денес.

]]>
Драги дами, летото пристигна: Ова е најевтиниот начин да се ослободите од целулитот(видео) https://makedonijadenes.com.mk/dragi-dami-letoto-pristigna-ova-e-najevtiniot-nachin-da-se-oslobodite-od-tselulitot-video/ Fri, 23 Jun 2017 13:02:56 +0000 https://makedonijadenes.com.mk/?p=64587 целулит

Не ви се потребни скапи препарати за да ја ослободите од целулитот. Целулитот го расипува летото, тоа ќе го кажат сите жени. Поради тоа и трошат големи суми на пари за да се ослободат од „портокаловата кора“. Меѓутоа, скапи препарати не ви се потребни, туку обично бебешко масло и малку време. Имено,секој ден одделете 15 […]

The post Драги дами, летото пристигна: Ова е најевтиниот начин да се ослободите од целулитот(видео) appeared first on Македонија Денес.

]]>
целулит

Не ви се потребни скапи препарати за да ја ослободите од целулитот.

Целулитот го расипува летото, тоа ќе го кажат сите жени. Поради тоа и трошат големи суми на пари за да се ослободат од „портокаловата кора“. Меѓутоа, скапи препарати не ви се потребни, туку обично бебешко масло и малку време.

Имено,секој ден одделете 15 минути за масажа. На критичните делови прекриени со целулит намачкајте бебешко масло и почнете да се масирате со кружни движења. Оваа масажа ќе ви помогне да се ослободите од насобраната течност во организмот и ќе го разбиете целулитот.

Времето и темпото на масажата одредете го самите, но бидете внимателни и немојте да бидете премногу групи кон самите себе з да не наравите модринки.

Доколку имате и повеќе време да одделите за масажа, ќе се решите од целулитот уште побрзо.


Бонус:

The post Драги дами, летото пристигна: Ова е најевтиниот начин да се ослободите од целулитот(видео) appeared first on Македонија Денес.

]]>
Добивал социјална помош и работел како водоинсталатер- 12 факти кои не сте ги знаеле за Конор Мекгрегор https://makedonijadenes.com.mk/dobival-sotsijalna-pomosh-rabotel-kako-vodoinstalater-12-fakti-koi-ne-ste-gi-znaele-za-konor-mekgregor/ Fri, 23 Jun 2017 12:37:40 +0000 https://makedonijadenes.com.mk/?p=64562 Добивал социјална помош и работел како водоинсталатер- 12 факти кои не сте ги знаеле за Конор Мекгрегор

Славата и популарноста која своевремено ја имаа ѕвездите од супертешките категории на боксот, успеа да ја стекне и УФЦ борецот Конор Мекгрегор. Ирецот е дефинитивно најголемата ѕвезда во боречките вештини на Планетата. Иако за него секојдневно се пишува, многу работи за него не заат ниту луѓето кои постојано го следат. Следните 12 факти се помалку […]

The post Добивал социјална помош и работел како водоинсталатер- 12 факти кои не сте ги знаеле за Конор Мекгрегор appeared first on Македонија Денес.

]]>
Добивал социјална помош и работел како водоинсталатер- 12 факти кои не сте ги знаеле за Конор Мекгрегор
Славата и популарноста која своевремено ја имаа ѕвездите од супертешките категории на боксот, успеа да ја стекне и УФЦ борецот Конор Мекгрегор.

Ирецот е дефинитивно најголемата ѕвезда во боречките вештини на Планетата. Иако за него секојдневно се пишува, многу работи за него не заат ниту луѓето кои постојано го следат. Следните 12 факти се помалку познати, а сепак ќе ве остават без зборови:

Луѓето го сакаат Конор поради тешкиот пат кој го поминал за да стигне до успехот. Ирецот не наследил огромно богатсво, ниту пак угодност. На 17 години започнал да работи како водоинсталатер, но по неуспешното едногодишно обидување, сфатил дека тоа не е за него.

Пред  да ја освои првата награда од 60.000 долари во УФЦ, Конор добивал социјална помош од својата држава, за што постојано говори:

Да бидам искрен, не знам што се случува овде, заработив 60.00 долари. Единствено размислувам за тоа како ќе ги потрошам. Можеби на скап автомобил и убава облека. Овде правам пари, немав пред тоа знаете. Како што реков, добивав по 180 евра социјална помош за една седмица„!

Додека неговите борби денес ги гледаат илијадници луѓе, посебно драга ќе му остане една- „од подрумите“. Во април 2011 година, борбата траела само 3,5 секунди бидејќи успеа да го нокаутира со левица Пади Доерти, а ова е најбрз ММА нокаут во историјата.

Во моментов неговото богатсво се проценува на 36 милиони. Иако тоа не изгледа многу во споредба со другите ѕвезди, треба да се земе во предви дека во УФЦ влегол како тотален анонимус.

Конор при посета во одредени земји, каде има посебна законска регулатива за заштита на животни потребно е да им извади пасош на своите обувки. Да добро прочитавте, неговите обувки од алигатор треба да имаат посебна дозвола за да може со нив да влезе во некоја од овие земји.

Пред гушењето кое го доби од Нејт Диаз, Мекгрегор последен пат изгуби во веќе далечната 2010 година од Џозеф Дафи.

Ирецот воопшто не штеди на пријателите, па така често знае да ги почести со луксузни подароци. На еден настан во Лас Вегас со себе ги повел пријателите обезбедувајќи им престој во прекрасна вила со огромни спални соби, базени, џакузи, теретана и прекрасен поглед.

Како мал бил сабо детенце и немал можност да им се спротистави на своите врсници. Но при тоа во една расправија со друго дете дошло до тепачка, а тоа му дошло како идеален момент на Конор да демонстрира некои работи кои ги научил од својот идол Мухамед Али. Приказната за оваа случка се раширила набрзо по соседството, а сите во еден глас го нарекувале Конор, Мухамед Али.

Кариерата на Мекгрегор бил на работ на бездната во 2008 година, но тогаш го посетил Џон Кавано. Набрзо му станал тренер ветувајќи му дека ќе го искористи неговиот талент за да го направи најдобриот борец во УФЦ. Очигледно Џон бил свесен за талентот кој го поседувал Конор.

Девојката која била со него уште од времето кога немал пари, секогаш била со него секаде за да го бодри, а денес се уште се заедно и имаат син. „Мојата девојка е со мене од самиот почеток помагајќи ми во кариерата. Да не беше таа, најверојатно немаше да сум тука каде што сум“, ијазви Конор.

Ирецот не е единствен во семејството кој е спортист. Има две сестри, а едната се натпреварува во бодибилдинг фитнес. Многу се блиски, а Ерин често се шегува дека е посилна од нејзиниот брат.

За крај, во пресрет на големиот меч со Флојд Мејведер, Конор изјави дека може да го убие за помалку од една минута: „ Кога би ме ставиле лице во лице со Флод Мејведер, би го убил за 30 секунди. Потребни ми се помалку од 30 секунди да се обвиткам околу него како боа и да го задавам“. Одговорот на тоа дали ќе биде така, ќе го дознаеме на 26-ти август.

 

The post Добивал социјална помош и работел како водоинсталатер- 12 факти кои не сте ги знаеле за Конор Мекгрегор appeared first on Македонија Денес.

]]>
Грант од Хоризон 2020 доделен на DrugStop- проект за детекција на дроги и лична заштита https://makedonijadenes.com.mk/grant-od-horizon-2020-dodelen-na-drugstop-proekt-za-detektsija-na-drogi-lichna-zashtita/ Fri, 23 Jun 2017 11:45:34 +0000 https://makedonijadenes.com.mk/?p=64549 Грант од Хоризон 2020 доделен на DrugStop- проект за детекција на дроги и лична заштита

Преку СМЕ инструментот на европската програма Хоризон 2020, фирмата „D-Managment” успеа да го финализира проектот „DrugStop” и за негова реализација да добие 71.429 €. DrugStop е проект за детекција на дроги и лична заштита. Поради многуте случаи на силувања, грабежи и изживувања врз жртви кои биле искористени преку ставање дрога во пијалокот, компанијата „D- Managment” […]

The post Грант од Хоризон 2020 доделен на DrugStop- проект за детекција на дроги и лична заштита appeared first on Македонија Денес.

]]>
Грант од Хоризон 2020 доделен на DrugStop- проект за детекција на дроги и лична заштита

Преку СМЕ инструментот на европската програма Хоризон 2020, фирмата „D-Managment” успеа да го финализира проектот „DrugStop” и за негова реализација да добие 71.429 €.

DrugStop е проект за детекција на дроги и лична заштита. Поради многуте случаи на силувања, грабежи и изживувања врз жртви кои биле искористени преку ставање дрога во пијалокот, компанијата „D- Managment” се решила да го направи овој проект кој би спасил многу потенцијални жртви. Бројките кои укажуваат колку личности се злоупотребени на ваков начин се страшни- дури 103 ооо луѓе од ЕУ, во рок од една година пријавиле вакви инциденти.

Направата „DrugStop” има способност да открие дали во вашиот пијалок е вметната некаква дрога, како превенција пред да посегнете по чашата и да се напиете. Оваа направа ќе биде корисна како за индивидуалните корисници, така и за персоналот и сопствениците на барови, пабови, дискотеки. Со користење на „DrugStop”  ќе бидат спречени голем број злоставувања со дрога, а и ќе се откријат и криминалците кои се обидуваат да ги издрогираат своите жртви.

Компанијата за подготвка на проектот, аплицирала во Хоризон 2020 програмата, а истиот се реализирал од 2015-2016 година.

Доколку сте и вие заинтересирани за програмата Хоризон 2020 како и СМЕ инструментот повеќе информации може да прочитате на следниов линк-

 

 

The post Грант од Хоризон 2020 доделен на DrugStop- проект за детекција на дроги и лична заштита appeared first on Македонија Денес.

]]>
Англискиот фудбалер по втор пат ја доби животната битка: Џо Томпсон го победи ракот! https://makedonijadenes.com.mk/angliskiot-fudbaler-po-vtor-pat-ja-dobi-zhivotnata-bitka-dho-tompson-go-pobedi-rakot/ Fri, 23 Jun 2017 11:37:21 +0000 https://makedonijadenes.com.mk/?p=64550 Англискиот фудбалер по втор пат ја доби животната битка: Џо Томпсон го победи ракот!

Играчот од средниот ред на нисколигашот на Рошдејл, Џо Томпсон по втор пат ја доби битката против ракот. На 28-годишниот Томпсон најпрво му беше диагностициран рак во 2013 година кога почуствува болки во вратот, по што започна да оди на хемотерапија. Успеа да ја победи подмолната болест, па дури и да се врати на терен. […]

The post Англискиот фудбалер по втор пат ја доби животната битка: Џо Томпсон го победи ракот! appeared first on Македонија Денес.

]]>
Англискиот фудбалер по втор пат ја доби животната битка: Џо Томпсон го победи ракот!
Играчот од средниот ред на нисколигашот на Рошдејл, Џо Томпсон по втор пат ја доби битката против ракот.

На 28-годишниот Томпсон најпрво му беше диагностициран рак во 2013 година кога почуствува болки во вратот, по што започна да оди на хемотерапија. Успеа да ја победи подмолната болест, па дури и да се врати на терен. Меѓутоа во март Томпсон објави дека ракот се вратил, но повторно и во овој случај излезе како победник.

„Само да потврдам, со едноставни зборови нема веќе рак! Продолжетоци и пенали, но сепак Томпсон 2- рак 0“, напиша на својот Твитер профил.

Голема поддршка му биле семејството, пријателите и соиграчите:„ Откако открив дека ја имам таа болест, вие ме направивте силен. Сакам да и се заблагодарам на својата сопруга Шантел која беше моја сенка, постојано покрај мене, полна со сила. Не морам ниту да говорам колку ја сакам нејзе и нашата прекрасна ќерка. Јас сум вусшност многу среќен човек, а еден ден ќе напишам вистински бестселер“, додаде Томпсон.

 

The post Англискиот фудбалер по втор пат ја доби животната битка: Џо Томпсон го победи ракот! appeared first on Македонија Денес.

]]>