Дали знаете кои се најбрзите 9 фудбалери на светот? Погледнете ја листата (фото) - Македонија Денес

Дали знаете кои се најбрзите 9 фудбалери на светот? Погледнете ја листата (фото)

Опомена!!!

Силата и техниката се многу важни, но брзината е еден од клучните карактеристики на секој фудбалер кој може да ги воодушеви сите. Овие момци го прават тоа на секој натпревар…

9. Алексис Санчез 30.1 км/ч

Чилеанецот Алексис Санчез е во првите напаѓачки редови на Арсенал од 2014 година кога дојде од Барселона.

8. Франк Рибери 30,7 км/ч

рибери

Французинот Рибери во моментов игра како централен напаѓач во Баерн Минхен. Тој е познат како исклучителeн дриблер, кој никогаш не ја губи топката кога е во движење.

7. Вејн Руни 31.2 км/ч

руни2

Англискиот фудбалер во моментов игра за Манчестер Јунајтед како напаѓач. Тој исто така е капитен на репрезентацијата и клубот, а се смета за еден од најбрзите фудбалери во светот.

6. Лионел Меси 32,5 км/ч

меси

Аргентинскиот напаѓач, кој во моментов игра во Барселона, е познат по брилијантните дриблинг трикови, брзи додавања и неверојатна брзина, и навистина ја оправдува титулата најдобар играч во светот.

5. Тео Волкот 32,7 км/ч.

Напаѓачот на Англија во моментов игра за Арсенал и за влакно е побрз од Меси.

4. Кристијано Роналдо 33.6 км/ч

ronaldo1

Талентираниот португалскиот напаѓач кој игра за Реал Мадрид ја освои ФИФА наградата за играч на годината. Тој е еден од најплатените играчи на денешницата.

3. Герет Бејл 34,7 км/ч

Поранешниот играч на Тотенхем во моментов игра за шпанскиот клуб Реал Мадрид. Познатиот Велшанец е најскапиот играч во светот по трансферот од 100 милиони евра во Реал Мадрид.

2. Антонио Валенсија 35,1 км/ч

Колумбискиот напаѓач Антонио Валенсија, во моментов игра во Манчестер Јунајтед

1. Арјен Робен 37 км/ч

Холандскиот фудбалer играше за Челзи и Реал Мадрид. Брзината е неговиот заштитен знак и затоа ја има неофицијална титула најбрз фудбалер во светот. Моментално игра во еден од најголемите клубови во Германија – Баерн Минхен.

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »