1500коњи, 420 км/ч: Ова е Бугати Кајрон – најбрзиот и најсилниот автомобил кој некогаш бил направен (фото/видео) - Македонија Денес

1500коњи, 420 км/ч: Ова е Бугати Кајрон – најбрзиот и најсилниот автомобил кој некогаш бил направен (фото/видео)

Опомена!!!

Брутален во секоја смисла! Тоа е најдобриот опис на Кајрон, новиот модел на славниот француски произведувач на автомобили Бугари, кој е претставен во март 2016 година.

Наследникот на Вејрон постави нови стандарди во производство на луксузни супер автомобили! Зад кабината на овој двосед сместен е познатиот W16 мотор, кој сега има дури 1478 коњски сили.Овој погонски монструм има 4 турбополначи и 64 вентили, а за ладење се задолжени 10 ладилници.

Благодарение на тоа, Кајрон е најсилниот сериски произведен автомобил кој досега е направен, а кој може да се користи во градско возење.

Дизајн на ентериерот е приказна за себе. Сите детали се направени од најдобри, најскапи и најквалитетни материјали.

автомобил

Опомена!!!

Поврзани вести

Translate »