недела, 22 јануари 2017
мкденес / Спорт / Видео: Како сонот стана стварност – Лина Ѓорческа е прва тенисерка на Македонија со победа на гренслем турнир
Ви благодариме!
лина1

Видео: Како сонот стана стварност – Лина Ѓорческа е прва тенисерка на Македонија со победа на гренслем турнир

Нашата најдобра тенисерка во историјата на Македонија, Лина Ѓорческа оставари голем успех за Македонија.

Ѓорческа, одигра фантастичен тенис и славеше против фаворитката американката, Саша Викери со 2-1 во сетови 6-2, 3-6, 6-3.

Со оваа победа нашата тенисерка обезбеди пласман во второто квалификациско коло на првиот гренслем во сезоната, Австралија опен.

Таа испиша историја во македонскиот тенис, станувајќи првата тенисерка од Македонија со победа на еден гренслем турнир.

Во следното коло Лина ќе игра со Унгарката Далма Галфи, 160-ти рекет во светот.

Еве како Лина влезе во историјата…

Може да ве интересира

облак

Бомба на островот – Словенец од 100 милиони евра ги решава проблемите на Гвардиола!

Со превземањето на улогата менаџер на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола реши да направи некои радикални …

Translate »