недела, 22 јануари 2017
мкденес / Иновации / Транспорт / Убава вест за 2020: Пристигаат летачки автомобили (видео)
Ви благодариме!
автомобил

Убава вест за 2020: Пристигаат летачки автомобили (видео)

По 15 години работа на развој на летачките автомобили, израелската компанија „Urban Aeronautics“ верува дека нивната беспилотно летало, тешко 1,5 тони, ќе се најде на пазарот до 2020 година.
Летачкиот автомобил „Корморант“ може да превезе 500 килограми и досегне брзина од 185 километри на час.
Својот прв автоматизиран самостоен лет „Корморант“ го завршил во ноември минатата година, пренесе Ројтерс.
Се проценува дека ќе чини 14 милиони долари.
Од компанијата Urban Aeronautics веруваат дека темно – зелениот дрон, кој користи внатрешни ротори, наместо хеликоптерски пропелери,би можел да служи за евакуација на луѓето од непријателски опкружувања и да им овозможи безбеден пристап на воените сили.

Може да ве интересира

автомобили

1500коњи, 420 км/ч: Ова е Бугати Кајрон – најбрзиот и најсилниот автомобил кој некогаш бил направен (фото/видео)

Брутален во секоја смисла! Тоа е најдобриот опис на Кајрон, новиот модел на славниот француски …

Translate »