Македонија денес http://makedonijadenes.com.mk Нoво и иновативно, тоа е Македонија денес! Sun, 22 Jan 2017 01:24:04 +0000 mk-MK hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.1 Видео: Ова беше повеќе од фудбал – Чапе го одигра првиот натпревар по трагедијата! http://makedonijadenes.com.mk/video-ova-beshe-poveke-od-fudbal-chape-go-odigra-prviot-natprevar-po-tragedijata/ Sat, 21 Jan 2017 22:35:11 +0000 http://makedonijadenes.com.mk/?p=31848 чапе1

Фудбалски клуб Чапекоенсе против Палмеирас го одигра првиот натпревар по трагедијата на 27 ноември минатата година. Во авионската несреќа загина речиси целиот тим во близина на колумбискиот град Меделин. Чапе во меѓувреме успеа да застане на нозе, изгради нов тим и повторно започна. Натпреварот со Палмеирас кој заврши нерешено 2-2 беше во чест на сите …

The post Видео: Ова беше повеќе од фудбал – Чапе го одигра првиот натпревар по трагедијата! appeared first on Македонија денес.

]]>
чапе1

Фудбалски клуб Чапекоенсе против Палмеирас го одигра првиот натпревар по трагедијата на 27 ноември минатата година.

Во авионската несреќа загина речиси целиот тим во близина на колумбискиот град Меделин.

Чапе во меѓувреме успеа да застане на нозе, изгради нов тим и повторно започна.

Натпреварот со Палмеирас кој заврши нерешено 2-2 беше во чест на сите жртви.

Тројца од преживеаните играчи на Чапе, Хелио Нето, Алан Руш и Џексон Фолман – беа на стадионот.

Тие заедно со членовите на семејствата на загинатите го подигнаа трофејот наменет за победникот на Копа Судамерикана.

Во финалето требаше да играат со Атлетико Меделин, но за жал никогаш не го одиграа.

The post Видео: Ова беше повеќе од фудбал – Чапе го одигра првиот натпревар по трагедијата! appeared first on Македонија денес.

]]>
Оваа плејбој зајачица му покажа и премногу на Ѓоковиќ (фото 18+) http://makedonijadenes.com.mk/ovaa-plejboj-zajachitsa-mu-pokazha-i-premnogu-na-gokovik-foto-18/ Sat, 21 Jan 2017 22:25:16 +0000 http://makedonijadenes.com.mk/?p=31843 викторија

Глобално и планетарно популарната плејбој зајачица Викторија Силвештад премногу опуштено се сончаше на плажа и имаше што да покаже. Оваа расна русокоса е позната како голем фан на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Секогаш кога игра на турнирот во Монте Карло првиот ред е резервиран за Викторија. Монако е нејзината сегашна адреса, а вилата во која …

The post Оваа плејбој зајачица му покажа и премногу на Ѓоковиќ (фото 18+) appeared first on Македонија денес.

]]>
викторија

Глобално и планетарно популарната плејбој зајачица Викторија Силвештад премногу опуштено се сончаше на плажа и имаше што да покаже.

Оваа расна русокоса е позната како голем фан на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ.

Секогаш кога игра на турнирот во Монте Карло првиот ред е резервиран за Викторија.

Монако е нејзината сегашна адреса, а вилата во која живее се наоѓа во близина на куќата на Новак Ѓоковиќ.

И покрај тоа што има 42 години, Викторија е во одлична форма, а списанието “Плејбој”, на почетокот на 2017 година ја прогласи за зајачица на годината.

Инаку, шведскиот модел е во потесен избор за најпопуларните Плејбој зајачици на сите времиња.

Bikini mode

A photo posted by Victoria Silvstedt Official (@victoriasilvstedt) on

Lazy Sunday #sundaze #stbarths

A photo posted by Victoria Silvstedt Official (@victoriasilvstedt) on

The post Оваа плејбој зајачица му покажа и премногу на Ѓоковиќ (фото 18+) appeared first on Македонија денес.

]]>
Видео: Ваков почетен удар во фудбалот сеуште не сте виделе – Што ли сакаше да направи? http://makedonijadenes.com.mk/video-vakov-pocheten-udar-vo-fudbalot-seushte-ne-ste-videle-shto-li-sakashe-da-napravi/ Sat, 21 Jan 2017 21:54:29 +0000 http://makedonijadenes.com.mk/?p=31839 гвинеја

Освен спектакуларниот гол на натпреварот Гвинеја Бисао и Камерун, беше видена и необична ситуација. На друштвените мрежи хит е снимката од почетокот на натпреварот, која тешко може да се разбере. Она што го направи тимот на Гвинеја Бисао на никого не му е јасно. Еден играч накратко ја турна топката од центарот во полето, а …

The post Видео: Ваков почетен удар во фудбалот сеуште не сте виделе – Што ли сакаше да направи? appeared first on Македонија денес.

]]>
гвинеја

Освен спектакуларниот гол на натпреварот Гвинеја Бисао и Камерун, беше видена и необична ситуација.

На друштвените мрежи хит е снимката од почетокот на натпреварот, која тешко може да се разбере.

Она што го направи тимот на Гвинеја Бисао на никого не му е јасно.

Еден играч накратко ја турна топката од центарот во полето, а тој… и тој тешко дека знае што се обиде да направи…

Погледнете што се случи…

The post Видео: Ваков почетен удар во фудбалот сеуште не сте виделе – Што ли сакаше да направи? appeared first on Македонија денес.

]]>
Астрологија: Часот во кој сте родени открива многу за вас http://makedonijadenes.com.mk/astrologija-chasot-vo-koj-ste-rodeni-otkriva-mnogu-za-vas/ Sat, 21 Jan 2017 17:13:33 +0000 http://makedonijadenes.com.mk/?p=31823 астрологија

Според астрологијата како денот и месецот и времето на раѓање игра огромна улога во формирањето на личноста. Родени помеѓу: 00:00 – 02:00 Родените во оваа временска зона се многу радосни, изгледаат помлади отколку што навистина се и се одликуваат со својата голема активност. Односно – не можат да стојат на едно место. Во љубовта сакаат да …

The post Астрологија: Часот во кој сте родени открива многу за вас appeared first on Македонија денес.

]]>
астрологија

Според астрологијата како денот и месецот и времето на раѓање игра огромна улога во формирањето на личноста.

Родени помеѓу:

00:00 – 02:00

Родените во оваа временска зона се многу радосни, изгледаат помлади отколку што навистина се и се одликуваат со својата голема активност. Односно – не можат да стојат на едно место. Во љубовта сакаат да експериментираат и само некој навистина посебен човек, може да им го освои срцето. Како црта на карактерот, која најмногу им пречи во животот е нивната претерана отвореност. Тие веруваат во доброто во луѓето и тоа ги тера да откриваат и лични тајни и мисли пред речиси секој. Тоа често е причина другите да ја злоупотребуваат нивната доверба.

02:00 – 04:00

Овие луѓе уживаат и ги ценат сите радости во животот – убавината на залезот, убавата кујна, уметничките дела и се разбира – љубовта. Тие се импресионираат  кога оној кој сака да освои нивните срца ги осипува со подароци, романтични изненадувања и комплименти. За жал, често овој стремеж кон изобилство и добар живот се толкува како материјализам. Малку се оние кои сфаќаат дека ви  требаат удобности за да бидете среќни и исполнети.

04:00 – 06:00

Луѓето родени во овие часови, се многу силни личности кај кои врие желбата за живот. Покрај тоа, тие се благословени со голема среќа. Животот на повеќето од нив е како роман – возбудлив, исполнет со пријатни емоции и сосема мала порција проблеми. И  крајот е секогаш среќен. Во љубовта имаат потреба од некој кој ќе ги сослушува и разбира. Како негативна карактеристика за нив е тоа што секогаш сакаат да се во право. Убаво е барем од време на време да се согласите дека е сосема нормално некој да има различно мислење од вашето и тоа да не е крај на светот!

06:00 – 08:00

Родените во овој интервал се многу чувствителни по природа. И најситната кавга може да ги навреди. Затоа сите кои се во  нивна близина треба да внимаваат на своите зборови и постапки. Инаку, овие луѓе се добронамерни, со многу интересни ставови за животот и секогаш подготвени да дојдат на помош. Сепак, има една многу контроверзна нота во нивниот карактер, а се однесува на љубовта. Дури да најдат човек, со кого се разбираат прекрасно, ништо чудно еден ден едноставно да го напуштат без никакви објаснувања зошто.

08:00 – 10:00

На прв поглед ќе ги сметате овие личности за моќни и недостапни, но само по неколку минути разговор ќе бидете фасцинирани од нивната искреност и разбирање. Овие луѓе се страшно посакувани од спротивниот пол и затоа често се обвинувани од нивните партнери за неверство. Тука доаѓа и нивната негативна карактеристика на карактерот, која може да ви звучи чудно. Тие имаат премногу пријателски однос кон останатите, а тоа често се толкува како желба за нешто повеќе.

10:00 – 12:00

Родените во оваа временска зона се многу амбициозни и се посветуваат на тоа да се искачат повисоко во службената и социјалната хиерархија. Тоа е и причината на личен план да ги привлекуваат исто така амбициозни личности. Друга многу позитивна карактеристика во карактерот им е високата интелигенција. Сепак и тие имаат ноти во однесувањето, а тоа е нивната опсесија за критикување. Даваат забелешки – за облеката, за косата, за начинот на дејствување …  Иако често овие критики да се оправдани, главниот одбор на овие луѓе е сепак треба  да не се мешаат толку многу во животот на другите.

Судбината на родените помеѓу 12:00 – 14:00

Ова се креативни личности со беспрекорни манири и вродена интелигенција. Секој кој имал интимна врска со нив, тешко ги заборава дури до крајот на неговиот живот останува една носталгија кон времето во кое биле заедно. Како најголема негативна карактеристика за овие луѓе е нивната апсолутна не толеранција кон баналноста, клишето и здодевноста. Не дека тоа не е типично и за многу други личности, но во случајот нетрпеливоста води до крајности. На пример, тие се способни да се откажат од  нешто навистина перспективно, ако дури и ако неколку дена им е досадно. Не смеат така, имајте малку трпение, бидејќи многу придобивки ќе пропуштите со ова однесување.

14: 00-16: 00

Овие луѓе имаат навистина натприродна среќа! Кај нив навистина секое зло им носи тројно повеќе добро. Покрај тоа, тие се одликуваат со посебен шарм и неверојатна сексуалност. Како магнети се за спротивниот пол! Но ќе се посветат само на оној со кого се вклопуваат во кревет. Негативна карактеристика на овие личности е дека понекогаш покажуваат претерана надменост.

16:00 – 18:00

Родените во овој интервал се во двете крајности – или неверојатно успешни во интимен и професионален план, или со што и да се зафатиле, поради некој или нешто не успеале. И во мислите и активностите се такви – или-или, нема средина. Тоа донекаде им ги попречува нивните односи со другите. Во љубовта бараат бајка – принцот, принцезата, долгиот и среќен живот.

18:00 – 20:00

Овие луѓе многу сакаат да подаруваат и да се грижат за некого. Тие имаат потреба да го прават тоа! Затоа човекот до нив може да биде многу среќен, под услов да не обрнува внимание на нивниот претеран бес!  Како негативна особина може да се забележи тоа што многу сакаат да работат, претерано! Добро е што сте вредни, но сепак, толку многу работа е штетна за здравјето.

20:00 – 22:00

Тука има само еден збор – страст! Неверојатно магнетни личности, инфицирани со желба за живот, насмевки и љубов. За свој партнер, тие бараат некој не помалку посебен од нив – убав, со прекрасни манири, со самодоверба, со отворени погледи кон животот. Бидејќи ако им стане досадно, веднаш си заминуваат! Тоа е и негативното во карактерот  – тие се заљубуваат  често и секојпат е засекогаш. Потребно им е малку повеќе упорност и трпение, бидејќи сакаат сериозна врска, но од друга страна не даваат шанса таа да стане таква.

22:00 – 00:00

Овие луѓе многу силно го почитуваат семејството. Тие се приврзани и кон своите родители, дури често живеат блиску до нив. Ја ценат традицијата и моралните обичаи. Се стремат се кон подобра финансиска состојба и висока функција. Тие сакаат да ги донесуваат сите одлуки: за буџетот, за мебелот, за одморите, за воспитувањето на децата, за брендот на колата … Сепак врската се состои од двајца и тоа игнорирање на мислењето на партнерот може да ви создаде големи проблеми!

The post Астрологија: Часот во кој сте родени открива многу за вас appeared first on Македонија денес.

]]>
Levi’si и Google ја претставуваат првата паметна јакна (видео) http://makedonijadenes.com.mk/levi-si-i-google-ja-pretstavuvaat-prvata-pametna-jakna-video/ Sat, 21 Jan 2017 16:28:24 +0000 http://makedonijadenes.com.mk/?p=9768 јакна

Levi’s и Google во 2017 година  ќе ја претстават паметната јакна која реагира на допир. Паметна облека Project Jacquard  е продукт на соработка на Google’s Advanced Technology and Productsa (ATAP) и Levi’s Commutera,а на левата рака има вградено Jacquard уред, како и малечок Bluetooth додека ракавот овозможува телефонирање во безгрижно возење. Јакната е шиена според …

The post Levi’si и Google ја претставуваат првата паметна јакна (видео) appeared first on Македонија денес.

]]>
јакна

Levi’s и Google во 2017 година  ќе ја претстават паметната јакна која реагира на допир.

Паметна облека Project Jacquard  е продукт на соработка на Google’s Advanced Technology and Productsa (ATAP) и Levi’s Commutera,а на левата рака има вградено Jacquard уред, како и малечок Bluetooth додека ракавот овозможува телефонирање во безгрижно возење.

Јакната е шиена според стандардите на  Levi’s, а оригинално е направена токму за возење велосипед. Може да се пере исто како и секоја друга јакна само пред да ја подготвите за перење единствено што треба да сторите е да го тргнете  Bluetooth апаратот.

Погледнете како би требало тоа да изгледа во пракса:

The post Levi’si и Google ја претставуваат првата паметна јакна (видео) appeared first on Македонија денес.

]]>
Која е минималната и максималната сума која бизнис ангел може да ја инвестираат во една компанија? http://makedonijadenes.com.mk/koja-e-minimalnata-i-maksimalnata-suma-koja-biznis-angel-mozhe-da-ja-investiraat-vo-edna-kompanija/ Sat, 21 Jan 2017 16:25:28 +0000 http://makedonijadenes.com.mk/?p=17641 бизнис ангели

Најчесто поставувани прашања и одговори за бизнис ангели Информативен водич – Дел 5 Која е годишната граница на нето вредност / приходи која еден бизнис ангел би требало да ја има (мин -мах)? За секоја земја посебено се пресметува нето вредноста и приходите кои еден бизнис ангел би требало да ги има за да може …

The post Која е минималната и максималната сума која бизнис ангел може да ја инвестираат во една компанија? appeared first on Македонија денес.

]]>
бизнис ангели

Најчесто поставувани прашања и одговори за бизнис ангели

Информативен водич – Дел 5

Која е годишната граница на нето вредност / приходи која еден бизнис ангел би требало да ја има (мин -мах)?

За секоја земја посебено се пресметува нето вредноста и приходите кои еден бизнис ангел би требало да ги има за да може да инвестира. Пресметките вообичаено ги земаат предвид бројот на жители, бруто домашниот производ по глава на жител и просечните примања во земјата. Во Турција, за да еден инвеститор стане бизнис ангел потребно е да има нето годишни примања од над 60.000 евра и нето вредност од над 300.000 евра.

Која е минималната и максималната сума која бизнис ангел може да ја инвестираат во една компанија?

Бизнис ангел инвестициите вообичаено се движат од 25.000 – 250.000 евра, во зависност од потенцијалот на идејата која ја поткрепуваат. Но во одредени случаи сумата знае да достигне и до половина милион евра. Што се однесува до максималната граница, некои држави ја регулираат максималната инвестиција која може да ја направи еден бизнис ангел со цел да ги охрабрат ангелите да инвестираат во повеќе фирми додека во други држави и нема максимална граница.

Колку бизнис ангели имаме во нашата земја, балканот и ЕУ?

Во Македонија моментално има од прилика стотина бизнис ангели, кои за жал сеуште не се акредитирани, со оглед на тоа дека законот за бизнис ангели во Македонија е се уште во изработка. Кога сме кај балканот, моментално има од прилика неколку стотини бизнис ангели, додека во ЕУ податоците велат дека севкупно има околу 75.000 официјално регистрирани и акредитирани бизнис ангели, но во мрежите во ЕУ има 261.000 членови.

The post Која е минималната и максималната сума која бизнис ангел може да ја инвестираат во една компанија? appeared first on Македонија денес.

]]>
Не ја пропуштате вечерата? Еве што му правите на телото ако јаде по 19 часот http://makedonijadenes.com.mk/ne-ja-propushtate-vecherata-eve-shto-mu-pravite-na-teloto-ako-jade-po-19-chasot/ Sat, 21 Jan 2017 16:13:06 +0000 http://makedonijadenes.com.mk/?p=31811 вечера

Многумина од нас ја знаат изреката „појадувај како крал, ручај како принц, а вечерај како сиромав“, која зборува дека појадокот би требало да биде најбогат, ручекот умерен, а вечерата најмалиот оброк во денот. Постои страв и убедување дека се што јадеме навечер ќе не здебели и дека токму тие калории стануваат сало. Дали ќе се …

The post Не ја пропуштате вечерата? Еве што му правите на телото ако јаде по 19 часот appeared first on Македонија денес.

]]>
вечера

Многумина од нас ја знаат изреката „појадувај како крал, ручај како принц, а вечерај како сиромав“, која зборува дека појадокот би требало да биде најбогат, ручекот умерен, а вечерата најмалиот оброк во денот.

Постои страв и убедување дека се што јадеме навечер ќе не здебели и дека токму тие калории стануваат сало. Дали ќе се здебелиме ако јадеме по 19 часот? Не и не.

Кога некој ќе ви каже дека е на диета, обично ви вели и дека својот последен оброк мора задолжително да го изеде пред 18 или 19 часот затоа што се потоа дебелее, па дури и голем број спортисти живее во страв дека се што ќе изедат доцна навечер ќе се претвори во маснотии и ќе се стане сало затоа што храната нема да се разгради додека спиеме. Некои навистина и намалуваат неколку килограми откако ќе одлучат да не јадат пред спиење, а причината за тоа е што јадат помалку. Од друга страна, многумина несвесно ги надокнадуваат калориите кои нема да ги изедат навечер и јадат повеќе во текот на денот и не остваруваат никакви промени.

Ако јаде навечер или непосредно пред спиење нема да се здебелите, таа храна нема автоматски да се претвори во маснотии и нема да создаде нови масни наслаги. Масните наслаги настануваат кога јадеме повеќе вкупно калории од што трошиме, а не е важно во кое време ќе ги внесеме. Нашиот метаболизам работи и преку  ноќ и ја разградува храната, а храната која сме ја изеле пред спиење ќе не здебели единствено ако токму таа е калориски вишок.

Значи важна е вкупната количина на храната која ај јадеме – ако сакаме да намалиме килограми, диетата мора да се погрижи вкупно да јадеме помалку калории од што трошиме, а кога ќе ги јадеме не е важно. Ако тренирате навечер, доста е важно да имате оброк по тренингот кога на телото му се потребни нутриенти за адаптација по физичката активност, затоа тогаш слободно може да изедете и некој поголем оброк кој метаболизмот добро ќе го разгради и искористи. Исто така истражувањата покажуваат дека големите оброци навечер помагаат полесно да се поднесува диетата, помалку да се чувствува глад и овозможува подобар и поквалитетен сон. Внимавајте на вкупната количина на храната која ја јадете во текот на денот, а доколку ви одговара слободно јадете навечер без страв од дебелеење.

The post Не ја пропуштате вечерата? Еве што му правите на телото ако јаде по 19 часот appeared first on Македонија денес.

]]>
За што навистина служи фиоката под рерната? Ова е нејзината вистинската намена http://makedonijadenes.com.mk/za-shto-navistina-sluzhi-fiokata-pod-rernata-ova-e-nejzinata-vistinskata-namena/ Sat, 21 Jan 2017 15:24:57 +0000 http://makedonijadenes.com.mk/?p=31807 рерна

За што и да ја користите веројатно не ги користите на начин на кои произведувачот ја наменил – како ниту поголем број луѓе. Ова била вистинската намена на фиоката под рерна. Веројатно и вие сте еден од голем број луѓе кои во фиоката под рерната држат мрсна хартија, фолија, капаци или калапи за мафини. Но …

The post За што навистина служи фиоката под рерната? Ова е нејзината вистинската намена appeared first on Македонија денес.

]]>
рерна

За што и да ја користите веројатно не ги користите на начин на кои произведувачот ја наменил – како ниту поголем број луѓе. Ова била вистинската намена на фиоката под рерна.

Веројатно и вие сте еден од голем број луѓе кои во фиоката под рерната држат мрсна хартија, фолија, капаци или калапи за мафини.

Но без оглед за што и да ја користите, веројатно не ја користите за тоа за што произведувачите ја намениле.

Таа фиока всушност служи да ги одржи јадењата топли. Таа е „топла фиока“ во која можете да ја ставите храната по печење и таа ќе остане на температура за послужување.

Доколку се уште ги имате упатствата за вашиот шпорет, проверете што пишува. Во поголем број од нив стои опис каков што е овој: Топла фиока е смислена за да ја сочува топлината на храната на температура за послужување. Секогаш во неа ставајте ја жешката храна. Изладената храна или онаа на собна температура не може да се загрее или готви во „топлата фиока“, пишува Редбукмаг.

Ако досега не сте ја користеле, може да ви послужи кога гостите ви доцнат за да ги одржите топли јадењата кои сте ги подготвиле.

 

 

 

The post За што навистина служи фиоката под рерната? Ова е нејзината вистинската намена appeared first on Македонија денес.

]]>
Ниту монструозниот пат од 50 ленти не е доволен да го спречи застојот во Кина (видео) http://makedonijadenes.com.mk/nitu-monstruozniot-pat-od-50-lenti-ne-e-dovolen-da-go-sprechi-zastojot-vo-kina-video/ Sat, 21 Jan 2017 15:08:51 +0000 http://makedonijadenes.com.mk/?p=31802 ленти

За време на новогодишните празници во Кина, дури ни огромните сообраќајници со 50 ленти не се доволно широки да ги спречат гужвите и застојот во сообраќајот. Патот кој ги поврзува Беиџинг и Хонг Конг останува во застој со часови. Тоа што ќе го видите во видеото под текстот се вообичаени глетки во земјата која мора …

The post Ниту монструозниот пат од 50 ленти не е доволен да го спречи застојот во Кина (видео) appeared first on Македонија денес.

]]>
ленти

За време на новогодишните празници во Кина, дури ни огромните сообраќајници со 50 ленти не се доволно широки да ги спречат гужвите и застојот во сообраќајот.
Патот кој ги поврзува Беиџинг и Хонг Конг останува во застој со часови. Тоа што ќе го видите во видеото под текстот се вообичаени глетки во земјата која мора да го намали сообраќајниот режим доколку сака да го преживее загадувањето на воздухот.

The post Ниту монструозниот пат од 50 ленти не е доволен да го спречи застојот во Кина (видео) appeared first on Македонија денес.

]]>
Пиете лекови без вода?Кога ќе слушнете колку е опасно, повеќе никогаш нема да се осмелите http://makedonijadenes.com.mk/piete-lekovi-bez-voda-koga-ke-slushnete-kolku-e-opasno-poveke-nikogash-nema-da-se-osmelite/ Sat, 21 Jan 2017 14:38:52 +0000 http://makedonijadenes.com.mk/?p=31798 лекови

Сигурно сте забележале дека на секое упатство на лековите пишува дека треба да го испиете со доста вода. За тоа постои и добра причина. Земање таблети без пиење вода може да предизвика оштетување на ткивото на хранопроводникот и негова опструкција. Некои лекови може и да се заглават, што веројатно нема да почувствувате, затоа што во …

The post Пиете лекови без вода?Кога ќе слушнете колку е опасно, повеќе никогаш нема да се осмелите appeared first on Македонија денес.

]]>
лекови

Сигурно сте забележале дека на секое упатство на лековите пишува дека треба да го испиете со доста вода. За тоа постои и добра причина.

Земање таблети без пиење вода може да предизвика оштетување на ткивото на хранопроводникот и негова опструкција. Некои лекови може и да се заглават, што веројатно нема да почувствувате, затоа што во тој дел од хранопроводникот нема рецептори за болка. Содржината на таблетата така може да го нагризе ткивото на хранопроводникот, што предизвикува чир и рани кои може да бидат фатални.

Експертите утврдиле дека ризик од воспаление на хранопроводник постои дури и кога земате витамин Ц. Затоа е важно таблетите да ги пиете со доста вода за да ги избегнете проблемите.

 

The post Пиете лекови без вода?Кога ќе слушнете колку е опасно, повеќе никогаш нема да се осмелите appeared first on Македонија денес.

]]>