недела, 22 јануари 2017
мкденес / Забава / Патување

Патување

Село на богаташи: Сите живеат во вили, се возат со хеликоптери, не знаат што да прават со парите (видео)

село

Најбогатото село на светот се наоѓа во Кина, има 2000 жители од кои секој има повеќе од 250 илјади долари на сметка и живее во вила. Името на селото е Хуакси и сместено е во покраината Џиангсу. Тоа потполно оправдано го носи називот „Село на богаташите“, поради луксузните вили, облакодери, …

повеќе... »

Село голтнато од зеленило. ПЕЈЗАЖ ОД КОЈ ЗАСТАНУВА ЗДИВОТ

Неверојатната моќ на природата. Времето стои во ова село на островот на Шенгшанг на провинцијата Зхејинг. Селото кое  некогаш беше напредно рибарско место сега е напуштено,а природата го транформирала во зелена џунгла. Градбите кои некогаш гордо стоеле сега се обраснати со зеленило кое го прекриваат секој нивен дел. Овие извонредни …

повеќе... »

Неверојатна глетка во Хрватска: Дубровник прекриен со снег, граѓаните се скијаат по улиците (видео)

Бела покривка, по долго време, го прекри и крајниот југ на Хрватска пишува Нет.хр Во ноќта од вторник кон сред паднале десетина сантиметри снег кои многумина ги искористиле за фотографирање на ретки снежни фотографии, барем што се однесува до тие краишта. Последен пат Дубровник бил прекриен со снежена прекривка пред …

повеќе... »

Ви се заглави автомобилот во снег? Обидете се со овие трикови!

Кога ќе почнее да вее снег, никој не знае дали ќе има снежна покривка два сантиметри или два метри, но помалку ќе се грижите доколку во вашиот автомобил ги имате овие две работи. Баш е тешка оваа зима. Прво минусот без снег, а потоа и снегот, убав и бел меѓутоа …

повеќе... »

Оваа жена има 87 години и неверојатен талент – Погледнете во што го претворила своето село (видео)

село

Доколку стварно нешто сакате, тогаш не постои препрека која може да ве сопре. Тоа го докажала и оваа 87 годишна жена. Живее во Лоуки, малечко село во Чешка со помалку од 1000 жители. Нејзиното име е Анезка Каспаркова. Таа не црта на платно и не продава слики. Нејзиното платно се …

повеќе... »

Icehotel 365 сега нуди ледено искуство во текот на целата година(фото)

Сместен 200 километри северно од Арктичкиот круг, шветскиот леден хотел е еден од најдобрите хотели во светот. Станува збор за хотел што работи од 1989 година, изграден од снег и лед. Во текот на изминатите години структурата се топи во летните месеци, но со новата технологија за ладење, гостите ќе …

повеќе... »

Зимската опрема задолжителна, ова се останатите важни нешта кои треба да ги поседува вашиот автомобил на ова снежно време!

Надвор е снежно, студено, ледено. А вам секој ден ви е потребен автомобил за патување или за до работа и дома. Во продолжение само за вас подготвиме 15 предмети кои морате да ги имате во автомобилот во зимските месеци – убаво е да бидете подготвени а истите нема да ви …

повеќе... »

Ова сигурно не сте го знаеле:Каде се наоѓа најстуденото место на нашата планета, со температура под -91 степен?

Дознајте каде се наоѓа најстуденото место на Земјата! Неодамна научниците пронашле место каде температурата се спушта и под -91 степен Целзиусов, а на оваа температура очите, носот и белите дробови замрзнуваат за само неколку минити. Станува збор за еден планиниски ланец на Антарктикот, најстуденото место на светот! Имено, на температура …

повеќе... »

Потребни ви се само две минути да ставите синџири за снег(видео)

Сигурно веќе знаете за да возите автомобил во зимски услови, кога на патиштата има снег и мраз, неопходно е да поседувате ланци, кои морате да ги користите на делниците каде што за тоа е поставена вертикална сигнализација. Кога ќе се најдете во ситуација прв пат да ставате синџири, а временските …

повеќе... »

Како изгледа моќниот Кинески ѕид од агол на дрон (видео)

кинески ѕид

Британскиот географ, конзерватор и автор Вилијам Линдси веќе подолго време е опседнат со Големиот ѕид во Кина. Пред три децении го напушил домот во Мерзисајд и замина да живее во близина на ѕидот за да може подобро да го проучува. Минатата година со семејството патувал 15 000 километри околу ѕидот …

повеќе... »
Translate »