недела, 22 јануари 2017
мкденес / Забава / Музика

Музика

Песната која ја пееше цела Југославија крие тажна тајна (видео)

песна

Легендарните хитови често имаат скриено значење, што ги прави уште поинтересни и подолговечни. Култната група „Болеро“, чија музика ја доживеа кулминацијата во 8- -тит, во една песна вели: „Никогаш не сме се сретнале, немавме време очите дами ги избришеш, рацете дами ги милуваш“. Антологиската песна „Јелена“ која и по повеќе …

повеќе... »

„Дипломатик бенд“ промовираше видео галерија од 17 кавери

„Дипломатик бенд“

Музичкиот состав „Дипломатик бенд“ ја промовираше својата најнова видео колекција сочинета од 17 преработени македонски народни евергрини, но и регионални песни со видеозаписи целосно реализирани во „Томато“ продукција. Меѓу видеата во изведба на момците од „Дипломатик“ јавноста има можност да ги чуе легендарните „Ах ах Ана“, „Ако бевме заедно“, „Отвори …

повеќе... »

Потсетник: Наде Талевска и песната “Живеам”

Наде покажа како треба да се живее! Песната на Наде Талеска носи симболичен но важен наслов „Живеам“, кое е комплетно дело на Александар Масевски. Освен текстот за кој се погрижи неговата сопруга Биљана Пашариковска. Спотот го изработи продукцијата 3D, на чело со Милчо Узунов, а гитарите во песната ги отсвири …

повеќе... »

Потсетување: Даниел Кајмакоски и 10 Лета

Даниел Кајмакоски го објави својот сингл и видео спот на македонски јазик со наслов “10 Лета”. Автор на песната е Александра Милутиновиќ, аранжман и продукција Дарко Димитров, превод и адаптација на Огнен Неделковски. “Текстот за синглот 10 лета го претставува Даниел како емотивен и силен дечко. Се зборува за љубов …

повеќе... »

Потсетување: Дуке Бојаџиев и Мартина – Вечност (Eternity)

Потсетување: Дуке Бојаџиев заедно со Мартина Блажевска и песната со име „Вечност“(Eternity). Заедничката песна беше нешто сосема ново од Дуке и Мартина што има летен призвук. На големо задоволство ги споивме Охрид, Македонија и Њујорк во една заедничка приказна – вели Мартина Блажевска. Нумерата „Вечност“ (Eternity) е комплетно авторско дело на …

повеќе... »

Влатко Лозановски: Како тебе нема друга

Лозано ја продолжува успешната соработка со Лазар Цветкоски, кој е автор на музиката и аранжманот, и Магдалена Цветкоска, која ги напиша стиховите за „Како тебе нема друга “. Цветкоски вели: Песната по стилот потсетува на музичките почетоци на Влатко Лозаноски и неговиот прв албум, но секако вметнавме и нови елементи. …

повеќе... »

Потсетник: Ламбе Алабакоски: Ти само кажи

Модерниот електронски звук кој е актуелен низ целиот свет па и кај нас, поп пејачот Ламбе Алабаковски го искористи за повторно  да се појави во негов стил, со уште еден сингл и видеоспот за темата „Ти само кажи“. Видеото е комплетно реализирано од  „Фабрика продукција“, додека за самата музика и аранжман беа …

повеќе... »

Милан Васиќ ја отпеа насловната нумера за вториот дел од филмот „Зона Замфирова“ (видео)

Зоне Замфирова

Освен главата улога, на популарниот актер Милан Васиќ му припадна и улогата на пејач во филмот „Зона Замфирова втор дел“. По долго размислување, продукцијата „Врати се Зоне“ која го реализира ова филмско остварување, решила токму на овој уметник да му ја довери насловната нумера под назив „Леле Зоне“, И додека …

повеќе... »

Една поинаква охридска зимска идила: Интимното видео на Анита Мицова (видео)

Анита Мицова

Иако зимата која ни ги донесе снегот и минусните температури многумина ја пречекаа со негодување пејачката Анита Мицова покажа дека може и поинаку да се пристапи  и ужува на „дебелиот“ минус кој повеќе од нас не затвори во домовите. Имено, Анита во друштво, поточно интимна прегратка на сопругот сними романтично …

повеќе... »
Translate »