недела, 22 јануари 2017
мкденес / Спорт / Здравје и совети

Здравје и совети

Од кои повреди најчесто страдаат мажите, а од кои жените

мажи-жени

Ако сте се запрашале од кои повреди главно страдаат мажите, а од кои жените, истражувањето потврди, а праксата исто таака ги потврди следните ризици. Мажите ITBS Дали како личност сте цврсти или флексибилни, има малку или воопшто нема ефект врз мускулите, исто така можат да бидат крути или флексибилни. Сиромашната …

повеќе... »

Трчајте по снег и ниски температури, еве зошто?!

Иако е зима, студено и постојано владеат вируси, тоа не би требало да ве обесхрабрува да трчате, но доста е важно претходно добро да се подготвите за да ги избегнете евентуалните повреди и настинки… Тренерите советуваат, доколку трчате по студено време, тоа да го правите преку ден или некаде каде …

повеќе... »

Сакате секси нозе и затегнат задник без мака – Три лесни вежби за вас!

Без разлика што е зима и времето е студено сепак треба да се одржива виткото тело. Летото е се поблиску, а сигурно со доза на страв  го очекувате мигот кога за прв пат ќе облечете кусо здолниште. А како ќе ви стои шорц на голи нозе?  Нема причина за тоа …

повеќе... »

Како и колку треба да пешачите за да дојдете до посакуваната фигура?

Можеби досега не сте знаеле, но со пешачењето може да ја намалите вашата телесна тежина. Пешачењето е многу добра вежба која ветува губиток на тежина, а иако можеби ви се чини за невозможно, искуството покажало дека со придржување на неколку правила може да се дојде до посакуваниот ефект. Еве за …

повеќе... »

Што треба да се јаде по фитнес или аеробик тренинг?

храна

По напорниот тренинг многу e важно да се надомести изгубената енергија, a притоа да не направите спротивен ефект со погрешен избор на храна. Еве неколку совети со избор на храна со која брзо да ја вратите изгубената енергија. 1. Мусли и јогурт Мусли, храна богата со јаглехидрати, влакна и протеини …

повеќе... »

Здравје, исхрана и фитнес – лаги и вистини

фитнес

Човекот е физичко суштество, но грижата за здравјето и телото често се запоставува или не е приоритет. Ако ги немате посакуваните резултати, а се храните или вежбате правилно, тогаш нешто не штима како што треба. Здравјето и фитнесот се сведуваат на три столба: вежбање, исхрана и стареење. Вежбање Физичката активност е …

повеќе... »

Зголемете ја вашата мускулна маса со овие фитнес вежби (фото)

маса

Многупати сте се запрашале, кои вежби се најдобри за зголемување на мускулната маса. Ние ви претставуваме 6 вежби кои ќе ви помогнат да ја постигнете целта. 1. Клекнување Доколку сакате да имате големи нозе, мора да изработувате клекнувања. Најважно кај оваа вежба е техниката на изведување. Грбните мускули цело време …

повеќе... »

Вака изгледа вашиот мозок по 20 минути вежбање (фото)

Во светот постојат многу програми за вежбање на мозокот, за подобрување на меморијата, зголемување на вниманието и фокусираноста. Сигурно сте виделе програми и интернет-страници кои се создадени за подобрување на когнитивните способности, а можеби сте и дел од некоја. Овие програми можеби се ефикасни, но повеќе истражувања покажуваат дека физичкото …

повеќе... »

Од најдобрите професионалци, совети и вежби кои постојано може да ги правите!

вежби

Постојат голем број фитнес трендови денес на кои се посветуваат голем број млади луѓе. Но, кога станува збор за вежбањето, дури и постарите можат да ги прават овие вежби во нивните тренинг репертоари. 1. Пешачење Пешачењето ништо не може да го надмине. Доста е функционален, достапен и погоден за сите …

повеќе... »

Грешки кои ги уништуваат резултатите од вежбањето

Често ни се случува веднаш по фитнес вежбањето несвесно да правиме некои работи кои ги поништуваат резултатите од нашето напорно работење да ослабеме и да имаме фит тело. Еве некои од најчестите грешки кои ги правиме по секое вежбање: Забораваме да се истегнеме По вежбањето мускулите се напнати, а меѓу нив е …

повеќе... »
Translate »