недела, 22 јануари 2017
мкденес / Спорт / Ракомет

Ракомет

Големо признание за капитенот Кире Лазаров од ИХФ на Мудијалот во Франција!

македонија

Кире Лазаров е прогласен од страна на ИХФ за МВП на групата фаза на 25-от ракометен мундијал во Франција. Кире е без конкуренција прв на листата со најмногу МВП поени (голови и асистенции), вкупно 67 поени од кои 44 гола и 23 асистенции. Тој е убедлив пред Белорусинот Пуховски со 55 …

повеќе... »

МАКЕДОНИЈА никогаш не губи на Водици, за продолжување на традицијата мора да падне Исланд!

македонија

Денеска е големиот христијански празник Водици, а ракометарите не знаат за пораз на овој ден. Традицијата вели дека на овој празник нашиот ракометен колектив никогаш не загубил. Не чека дуел со Исланд, кој ќе биде петти на Водици, а досега, на четири средби нашата најдобра селекција не знае за неуспех. На …

повеќе... »

Видео: Ако ги пропуштивте, погледнете ги двата цепелина по ред на Македонија против Шпанија!

македонија

Ракометна Македонија им покажа заби на фаворизираните шпанци. Одигравме маестрално прво полувреме против големиот фаворит, кој на моменти делуваше и немоќно и нагидрано, Еве ги двата наши цепелини кои ги оставија шпанските асови со подзината уста…

повеќе... »

Господ ни го испрати пред 36 години, а тој денеска е гордост на македонскиот ракомет! (некогаш и сега)

Тој денеска е капитен на македонската ракометна репрезентација, а роден е пред 36 години во Свети Николе. Кога имал 17 години, Лазаров ја запознал својата идна сопруга, Љубица (тогаш, 19 годишна), родена во Гостивар. По долгогодишна врска со својата сограѓанка Лубица, Лазаров стапил во брак со неа во јуни 2006 …

повеќе... »

Видео: И господ ја чува Македонија – Среќниот цепелин на словенците вреден 1/8 финале!

јанц

Ракометна Македонија избори пласман во осминафиналето на Светското првенство во ракомет што се игра во Франција. Но сите сигурно се прашувате како се случи тоа? Драма имаше на мечот Словенија-Тунис и тоа во последните секунди од натпреварот. Тунис имаше добитна предност од дури 5 гола, 28:23, на само пет минути …

повеќе... »

Бомбардерот Кире Лазаров лидер кај стрелците и по 3.коло – Еве кој му дише во врат!

македонија

На 25-тото светското првенство во ракомет што се игра во Франција денеска се комплетираше 3.коло. По одиграни три натпревари листата на стрелците ја предводи нашиот капитен Кире Лазаров со 31 гол и 67% прецизност. Зад него е анголецот Лопез со 26 гола и 53% прецизност, а трет е Банур Амин …

повеќе... »

Видео: И хрватите во стилот на македонците – Феноменален цепелин кој го заврши Дувњак во свој стил!

хрвати

Во последната минута при резултат 30:27, Циндриќ го проигра Хорват, а десното крило одигра цепелин за Дувњак. Тој се остана во воздух и од свртување со шрауба го матираше унгарскиот голман Фазекаш. Можеби го гледаме најубавиот гол на Мундијалот во Франција. Еве како изгледаше тоа…

повеќе... »

Ракометна Македонија казнета од ИХФ – Познати причините и висината!

македонија

Ракометната федерација на Македонија доби казна од меѓународната ракометна федерација. Причините се поради тоа што репрезентативците не го запазиле нумеричкиот редослед на броевите на дресовите. Тоа се случи при претставувањето пред натпреварот со Тунис во 1.коло во Светското првенство во Франција. Казната е поради прекршување на едно од нејзините правила …

повеќе... »

Видео: Слатка одмазда – Македонија со голем пресврт против Тунис за стартна победа на Мундијалот

македонија

Македонската ракометна репрезентација му се одмазди на стариот должник Тунис со победа во 1.коло во групата. Македонија славеше со 34-30 и со полна мерка му возврати на Тунис за поразот од Гдањск. Македонија го направи првиот, но се чини и најкрупниот чекор кон пласман во вториот круг. Фуриозни беa завршните …

повеќе... »

СП 2017 – Сите за Македонија,одиме на победа против должникот Тунис!

македонија

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го има својот прв настап на 25. Светското првенство што се одржува во Франција. Избраниците на селекторот Лино Червар за противник ќе го имаат стариот должник Тунис. Дуелот започнува во 17:45 часот и ќе се игра во Мец каде ќе се одржуваат сите натпревари од …

повеќе... »
Translate »