недела, 22 јануари 2017
мкденес / Спорт / Кошарка

Кошарка

Оклахома шокирана, Расел Вестбрук нема да биде дел од Ол Старот – Еве ги причините!

вестбрук

Ол-Стар викендот во НБА лигата е закажан од 17 до 19 февруари во Њу Орлеанс. Веќе се познати и стартните петорки на двата тима Истокот и Западот. Оваа година за првпат се гласаше поинаку, а системот беше 50% навивачите, а останатите медиумите и играчите. Кампањата на социјалните мрежи траеше со …

повеќе... »

Видео: Има само 17 години, а веќе потсеќа на славниот Винс Картер – Погледнете зошто!

стенли

Неговото име е Касиус Стенли, средношколец од кошаркарскиот тим Харвард Вестлејк во Лос Анџелес. Овој 17-годишен тинејџер е главна ѕвезда на тимот, бидејќи со неговите монструозни забивања многу потсетува на Винс Картер. Познатиот НБА кошаркар беше познат по неговата забивања. Но, ова младо момче добро ги проучил снимките на “Ер …

повеќе... »

Легендата ќе игра повторно, Ајверсон се враќа на паркетот (фото)

ајверсон1

Легендата на Филаделфија 76, Ален Ајверсон е подготвен да се врати на паркетот. Американските медиуми објавија дека 41-годишниот кошаркар, член на куќата на славните од генерацијата 2016, ја прифати понудата, во лигата “3 на 3” позната како Биг 3, биде во улога на тренер-играч. Ајверсон по Филаделфија, во НБА играше …

повеќе... »

Ексклузивно – Марко Јариќ повторно ја смува Адријана Лима!

јариќ-лима

Американските медиуми ги фати Марко и Адријана повторно заедно! Се тврди дека поранешните сопружници повторно се во љубовна врска и во Мајами ги поминаа божиќните и новогодишните празници. Српскиот кошаркар Марко Јариќ и неговата поранешна сопруга, бразилскиот топ модел Адриана Лима се повторно заедно! Тие одлучија да и дадат на љубовта …

повеќе... »

Видео: Лудница во Белгија – Погледнете каква гужва направија Гробарите на паркетот!

партизан

Навивачите на Партизан упаднаа во салата од трибините во белгискиот град Шарлероа за да ја прослават победата на црно-белите во Лигата на шампионите. Неколку стотици “гробари” го бодреа Партизан во 12.коло од групата Е, каде белградскиот тим го доби дуелот со кошот на Хачер на 0,3 секунди пред крајот. Околу …

повеќе... »

Видео: Американците го прогласија за најлуд натпревар во историјата – Погледнете зошто!

невада

Постарите познавачи на кошарката се сеќаваат на полуфиналето на Светското првенство во Мадрид во 1986 година. Југославија во последните 50 секунди загуби големи 9 поени разлика и на крајот по продолженијата загуби од СССР на Сабонис. Нешто помладите сигурно се сеќаваат на една од најлудите пресврти во историјата на НБА. Чудесниот Трејси …

повеќе... »

Видео: Девет децении луда забава: Харлем Глобтротерс го слават 90-от роденден!

харлем1

Познатиот забавен кошаркарски тим Харлем Глобтротерс го слави својот 90-ти роденден. За девет децении од постоењето Харлемовци одиграа повеќе од 26.000 натпревари во 122 земји во светот. За потсетување во 2008 година, Харлем Глобтротерс беше и во Скопје пред преполната Арена Борис Трајковски.

повеќе... »

Мажите се уште лудуваат по неа – Најубавата кошаркарка во светот има нов клуб! (фото)

мишура

Хрватската репрезентативка во кошарка, Антонија Мишура има нов клуб. 28 годишната убавица ќе игра во шпанската екипа Лионтек Герника Бизкаи која се наоѓа на третото место на табелата. Во шпанскиот клуб ќе остане до крајот на сезоната, а доаѓа од турката екипа Самсунг Чаник. “Таа е играч со искуство во европските …

повеќе... »

НБА шампионот станува уште посилен, доаѓа еден од најдобрите тројкаши!

корвер1

Медиумите во САД откриваат дека актуелниот шампион Кливленд Кавалирс станува уште посилен. Кавси го носат еден од најдобрите тројкаши во лигата во името на Кајл Корвер кој по 4,5 години ја напушта Атланта. ,,Атланта е тимот каде ги минав моите најдобри денови во кариерата, тука ми се родија моите деца. …

повеќе... »
Translate »