недела, 22 јануари 2017
мкденес / Спорт / Фудбал

Фудбал

Видео: Ова беше повеќе од фудбал – Чапе го одигра првиот натпревар по трагедијата!

чапе1

Фудбалски клуб Чапекоенсе против Палмеирас го одигра првиот натпревар по трагедијата на 27 ноември минатата година. Во авионската несреќа загина речиси целиот тим во близина на колумбискиот град Меделин. Чапе во меѓувреме успеа да застане на нозе, изгради нов тим и повторно започна. Натпреварот со Палмеирас кој заврши нерешено 2-2 …

повеќе... »

Видео: Ваков почетен удар во фудбалот сеуште не сте виделе – Што ли сакаше да направи?

гвинеја

Освен спектакуларниот гол на натпреварот Гвинеја Бисао и Камерун, беше видена и необична ситуација. На друштвените мрежи хит е снимката од почетокот на натпреварот, која тешко може да се разбере. Она што го направи тимот на Гвинеја Бисао на никого не му е јасно. Еден играч накратко ја турна топката …

повеќе... »

Се враќа на голема врата, Робињо и на 33 години ќе игра за…

робињо1

Поранешниот играч на Сантос, Реал Мадрид, Манчестер Сити и Милан, Робињо се враќа на голема врата во светскиот фудбал. Тој моментално игра за Атлетико Минеиро во бразилската Серија А и покажува одлични партии. Сите гледаа во него како нов Пеле, но немаше ништо од тоа, а во 2015 замина во …

повеќе... »

Видео: Како Герет Бејл го нокаутира својот тренер?

бејл

Еден од најдобрите фудбалери на Реал Мадрид, Герет Бејл се опоравува од повредата на глуждот. Тој треба да се врати на почетокот на месец април. На социјалните мрежи пак се појави видео снимка од тренингот на велшанецот. Тој боксуваше со еден од кондиционите тренер на Мадридскиот клуб. Сепак, овој спаринг тренинг не …

повеќе... »

Капитенот се врати во старото јато, од денеска е повторно дел од Ливерпул!

џерард

И официјално легендата на Енфилд и на клубот Ливерпул, Стивен Џерард се врати онаму каде што ги мина најубавите денови во фудбалот. Во Ливерпул сега неговата улога ќе биде поинаква и ќе работи како тренер во академијата. ,,Се вратив на местото каде што се започна. Полн со емоции и размислував …

повеќе... »

Каде исчезна Кристијано Роналдо? – Перез донесе одлука да го продаде!

роналдо

Најдобриот играч на светот, Кристијано Роналдо одигра многу лош натпревар во кој неговиот Реал Мадрид загуби од Селта во купот. Кралевите на Бернабе загубија од Селта со 1-2 во првиот натпревар од четврт-финалето на Копа дел Реј. Кики Роналдо играше за првпат во купот по две години и одигра катастрофално …

повеќе... »

Бомба на островот – Словенец од 100 милиони евра ги решава проблемите на Гвардиола!

облак

Со превземањето на улогата менаџер на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола реши да направи некои радикални промени во составот. Една од жртвите беше голема клубската легенда Џо Харт. Гвардиола му замери со лошата игра со нога и одлучи да најде нов прв голман. Од Барселона го донесе Клаудио Браво, но сега …

повеќе... »

Видео: Горан Пандев повторно стрелец за Џенова – Ова е голот на МАКЕДОНЕЦОТ!

пандев

Горан Пандев беше стрелец против својот поранешен клуб Лацио. Но, Џенова не успеа да направи изнендување во Рим и да се пласира во четвртфиналето, во Купот на Италија. Лацио славеше со 4:2 и избори пласман меѓу најдобрите осум во Купот. Ова е голот на ГОРАН ПАНДЕВ…

повеќе... »

Растур систем во Атлетико Мадрид, заминуваат две големи ѕвезди!

атлетико1

Тимот на Атлетико Мадрид може да остане без две големи ѕвезди на светскиот фудбал. На излезна врата во овој трансфер јануарски преоден рок се Фернандо Торес  и Антоан Гризман. Торез е блиску до трансфер во Бешикташ. Претседателот на турскиот клуб, Фикрет Орман, имал средба со првиот човек на Атлетико Мадрид, …

повеќе... »

Видео: По што се познати ѕвездите на светскиот фудбал – Имаат уникатен дриблинг!

потези

Можеби не сте приметиле досега, но овие светски познати ѕвезди на фудбалот се препознатливи по своите движења и дриблинзи. Како и во минатото така и сега, ѕвезди како Роналдо, Зидан, Роналдињо, Меси, Кристијано секој си има свој препознатлив потег. Погледнете!

повеќе... »
Translate »