недела, 22 јануари 2017
мкденес / Интервју / Дизајн, Мода, Уметности

Дизајн, Мода, Уметности

Митко Занов: Периодов сум сосредоточен на развојот на сопствениот бренд „Zanov“

мите занов

Талентираниот дизајнер Мите Занов во интервју за Македонија Денес открива кој е градот каде би сакал да успее, што е ново кај него на професионален план како и уште некои интересни информации за модниот свет. МД: Со кои големи имиња од Македонија и регионот досега сте оствариле соработка, а со …

повеќе... »

Јелена Јованова: Слатка беше маката на снимањето на „Преспав“ и мислам дека имаме одличен производ

Јелена Јованова

Македонската актерка Јелена Јованова зад себе има богата кариера во театар и на филм, а македонската публика наскоро повторно ќе може да ја гледа на телевизиските екрани во новата телевизиска серија „Преспав“. Јелена за порталот Македонија Денес открива интересни детали за новата телевизиска улога во новата македонската сит – ком …

повеќе... »

Интервју-Ирина Митевска: Балетот е мојата прва професија, пилатесот е она што ме плени

Според Joseph Pilates, основоположникот на пилатесот како метод на вежбање „Секој е архитект на сопствената среќа. Умот доколку е вдомен во здраво тело поседува божествено чувство на моќ“. Моќна, уникатна и оригинална е приказната на Ирина Митевска, првиот пилатес инструктор во Република Македонија и сопственик на студиото PowerHouse Pilates. МД: …

повеќе... »

Драган Христов – Лудус: Експериментирањето раѓа прогрес или грешка (фото/видео)

лудус

Светот на mainstream-модата полека ги отвора вратите на трендовите кои ги заобиколуваат општествените норми, кои пак највеќе се ориентираат околу терминот пол. Иако мешањето на стереотипичните карактериски на мажественото и женственото било отсекогаш актуелно, не секогаш овој концепт бил толку обемно прифатен. Тоа е само доказ за напредокот кој што …

повеќе... »

Владимир Видановски : Најчестите емоции кои сакам да ги прикажам преку моите дела се мечтаењето и меланхолијата(галерија)

владимир

Светот на културата и уметноста во Македонија е во постојан подем. Се појавуваат се повеќе и повеќе млади и ентузијастични креатори од сите бранши на уметноста. Луѓето  се ослободуваат на креативно ниво и ја имаат самодовербата да ја истакнат и прикажат својата работа, со што се овозможува поголем успех и подобрување на истата. …

повеќе... »

Интервју-Игор Говорко: Македонскиот народ заслужува уникатен пристап за модерни и стилски фризури

Се вели дека фризурата и стилот се рефлексија на убавината на секој човек. Фризурата е мал моден додаток во изгледот. Вистинскиот стилист е оној кој умее едноставната жена да ја направи убава, а убавата жена незаборавна. Денес разговаравме токму со еден таков, уникатен, препознатлив, урбан стилист со светско искуство – …

повеќе... »

Маги Медичи: “Луѓето се моето уметничко платно” – Совети за понежниот пол!

маги медичи

Дознајте дали талентот е најважен при истакнување на природната убавина и креирање на личен стил и препознатливост! Пиевме кафе и разговаравме со урбана девојка со свој став и посебно свој стил. Талентирана и уметнички позната како Маги Медичи, која и самата плени со својата безвременска убавина, позитивна енергија и личен …

повеќе... »

Брејк а Лег: Иновацијата е движечката сила во целата кореографија

Брејк а Лег

МД: „Брејк а Лег“ не е непознато име кај нас, вие веќе имате настапувано на повеќе регионални и интернационални натпревари и освоено доста награди. Пред некој ден имавте и настап на Светското првенство во хип-хоп во Грац, Австрија. Како поминавте таму, дали и овој пат освоивте некоја награда и какво …

повеќе... »

Олгица Ѓоргиева: Елеганцијата е безвременска

Олгица Ѓоргиева

Македонската дизајнерка Олгица Ѓоргиева за читателите на Македонија денес открива која  е според неа формулата на добар стил но и споделува некои детали од минатото  и  ги најавува следните професионални чекори. МД: Што е ново што можеме да го очекуваме од Олгица Ѓоргиева  во следниот период? ОЃ: Новата колекција со која …

повеќе... »
Translate »