недела, 22 јануари 2017
мкденес / Интервју

Интервју

Европски ризичен капитал. Фондови за социјални претпријатија

Унијата на Капитален Пазар (CMU) е клучен дел од инвестицискиот план на Јункеровата комисија (Junkcker Commission) и цели кон диверзификација на начинот на кој целиот капитал е мобилизиран во Европската Унија (EU) за да се креира еден пазар за капитал и да се зголеми растот на инвестиции во Европа. Во …

повеќе... »

СИЛОТЕР – Компанија за иновативни малтери

силотер

МД: Со што се занимава компанијата Силотер? С: Силотер е компанија која се занимава со производство на градежни материјали која во изминатиот период прерасна во современа фабрика. Во моментов располагаме со палета на производи кои можат да се сретнат на нашиот пазар и тоа повеќе видови на готови малтери, полимерни …

повеќе... »

Интервју со Игор Стефановски Иџе – Летечкиот македонец кој победи на легендарната патека Имола!

иџе

За Иџе другите велат, дека секогаш е насмеан и скромен, зрачи со оптимизам и успех, а на тркачката патека пеколно брз и храбар и  недостижен. Ова се квалитети и доблести кои го красат нашиот автомобилски ас, кој полека, но сигурно веќе станува идол на помладите генерации. Игор Стефановски Иџе! МД: …

повеќе... »

ХАС Инженеринг

ХАС Инженеринг е компанија која е основана во 2014 година во Скопје од страна на тројца дипломирани електро инженери. Идејата за оформување на компанија доаѓа заедно со идеjата за развој на систем за домашна автоматизација кој ќе биде со достапни цени за македонскиот пазар. Покрај системите за домашна автоматика дејствуваат и …

повеќе... »

Видео: Интервју со Дејан Недев – Најуспешниот македонски каратист на сите времиња

дејан недев1

Најдобриот и најуспешниот македонски каратист на сите времиња, Дејан Недев, светски првак во фуку-го, светски првак во обединето карате и светски првак во кати. МД: Кога вие започнавте да вежбате карате, како се одлучивте за овој спорт? ДН: Започнав да вежбам многу млад од својата 5 година во салата на …

повеќе... »

Интервју со Г-ѓа Ана Петровска, директор на ООУ Кирил и Методиј – Стајковци

Интервју со Г-ѓа Ана Петровска, директор на ООУ Кирил и Методиј, Стајковци. Училиштето беше многу актуелно летово за време на природната катастрофа која го зафати Скопје, беше среде област со најмногу поплавени, имаше и жртви. Сепак успеа да одпочне со настава на 1ви септември 2016 година. Дознаваме дека и покрај …

повеќе... »

Македонија го има првиот елитен Pro Basketball тренер кој наметнува иновативни методи на кошаркарски тренинг

јаковлевски

Македонија Денес, разговара со Ивица Јаковлевски, човекот кој се надева дека со нов иновативен кошаркарски тренинг ќе направи револуција во кошарката во нашата земја. Тој е млад тренер кој со своите уникатни методи на тренинзи, се надева дека еден ден конечно ќе резултира со индивидуални, но и екипни успеси. Тренирал …

повеќе... »

Интервју со Г-ѓа Снежана Кузманоска Петреска, директор на ОУ Ацо Шопов-Радишани

Снежана Кузманоска Петреска

Дознавме интересни работи за вашето училиште, за неговата работа и планови. Интересно е и фактот што имате училишен весник кој опстојува долго време и истиот го подготвувате интерно, со ангажман на кадарот од професори со кои располага училиштето. Работите на подготовка на андроид апликација и е-весник, проекти кои ќе ве …

повеќе... »

Митко Занов: Периодов сум сосредоточен на развојот на сопствениот бренд „Zanov“

мите занов

Талентираниот дизајнер Мите Занов во интервју за Македонија Денес открива кој е градот каде би сакал да успее, што е ново кај него на професионален план како и уште некои интересни информации за модниот свет. МД: Со кои големи имиња од Македонија и регионот досега сте оствариле соработка, а со …

повеќе... »

Јелена Јованова: Слатка беше маката на снимањето на „Преспав“ и мислам дека имаме одличен производ

Јелена Јованова

Македонската актерка Јелена Јованова зад себе има богата кариера во театар и на филм, а македонската публика наскоро повторно ќе може да ја гледа на телевизиските екрани во новата телевизиска серија „Преспав“. Јелена за порталот Македонија Денес открива интересни детали за новата телевизиска улога во новата македонската сит – ком …

повеќе... »
Translate »