недела, 22 јануари 2017
мкденес / Иновации / Транспорт

Транспорт

Јапонски автомобил кој може да го ставите во чанта (видео)

автомобил

Јапонците направиле “автомобил“ кој можете да го ставите во чанта Исклучително практична работа. Веројатно најмалиот автомобил на светот ни доаѓа секако од Јапонија. Доволно е да го земете со вас каде и да сте, да го ставите во чанта, излезете на улица, спуштите на тротоар и да се возите. Големината …

повеќе... »

Убава вест за 2020: Пристигаат летачки автомобили (видео)

автомобил

По 15 години работа на развој на летачките автомобили, израелската компанија „Urban Aeronautics“ верува дека нивната беспилотно летало, тешко 1,5 тони, ќе се најде на пазарот до 2020 година. Летачкиот автомобил „Корморант“ може да превезе 500 килограми и досегне брзина од 185 километри на час. Својот прв автоматизиран самостоен лет …

повеќе... »

Чудото на Хонда: Овој мотор е стабилен како автомобил (видео)

мотор

Хонда на Меѓународниот саем на електроника (CES 2017) во Лас Вегас го претстави моторот кој сам одржува рамнотежа, без помош на возачот Јапонскиот произведувач го конструирал овој концепт на мотор користејќи ја својата најнова Ridins Assist технологија, намената пред се за унапредување на стабилноста на моторите во моменти кога не …

повеќе... »

10 најскапи луксузно дизајнирани автомобили за 2016 (фото)

Најскапите автомобили во светот се многу повеќе од транспорт. Овие уметнички и дизајнерски достигнувања добиваат примат во практичноста и ефикасноста. Се работи за супер моќни машини, со ултра модерен и софистициран дизајн и луксузност креирани за вистинските љубители и колекционери на скапи автомобили. Ова е листата на 10те најскапи дизајнирани …

повеќе... »

41 999 ламби се на овој автомобил, а кога тие ќе се вклучат почнува вистинска магија (видео)

ламби

LIT IS е новиот автомобил на компанијата Lexus која од другите се разликува по тоа што е опремен со 41 000 ЛЕД ламби. Лед ламбите на овој автомобил може да се програмираат да прикажуваат било каква графика или видео – содржина. LIT IS е искористен за снимање на спотот на …

повеќе... »

Чудото од BMW: Измислија мотор кој не може да падне (видео)

мотор

Компанијата BMW вчера во Калифорнија го претстави концептот на мотоцикл кој е толку технолошки развиен, што на возачот нема да му биде потребна ниту кацига за возење. Ова чудо на две тркала, под назив BMW “Motorrad Vision Next 100” е последниот во низата на BMW “Vision next” серијата. Во BMW …

повеќе... »

Машина како од соништата: Кога обичното Ферари не е доволно, тука е Бенгала Ф12!(видео)

ферари

Бенгала аутомотив е шпанска тјунерска куќа, која во своето портфолио има „привилиџ програм“ за клиенти со посебни барања. Специјално  за нив, настанала мини – серија од ексклузивни автомобили Ф12 кабаљера, настанати врз основа на Ферари Ф12 за сите оние пребогати на кои обичното Ферари не им е доволно. Кабаљера примероците, …

повеќе... »

На ова се чекаше со векови: Луѓето конечно може да летаат (видео)

иновации

И досега имаше џетпекови и џетпекови, но ниту еден досега не бил како оние кои ги гледаме во филмовите или игрите. Вакво нешто чекавме цел живот! И конечно дочекавме! Фирмата “JetPack Aviation” го произведе првиот мотор со помош на кој човек може самостојно да лета без летало. Првиот лет со …

повеќе... »

Македонското “паметно капаче” што штеди гориво доби престижна награда во Бразил

паметно капаче

Иновативното решение “паметно капаче” што штеди гориво на македонската компанија 4Virtus е добитник на наградата PRIVATE SECTOR EXCELLENCE AWARD од WITSA (WORLD INFORMATION TECHNOLOGY AND SERVICES ALLIANCE) во Бразил. Ова е многу возбудливо време во историјата на нашата компанија и јас сум исклучително почестен што токму ние сме добитници на …

повеќе... »

Небеска пруга: Кина воведува револуционерна висечка железница (видео)

Кинезите најавија револуција во својот сообраќај – висечка железница. „Воздушната пруга“ моментално се тестира во Ченгду, престолнината на југозападната покраина Сечуан. Максимална брзина на висечките возови ќе биде околу 60 километри на час, а секое возило ќе може да прими околу 120 луѓе. На прашањето зошто пругата е „свртена наопаку“ …

повеќе... »
Translate »