недела, 22 јануари 2017
мкденес / Иновации / Технолошки иновации

Технолошки иновации

За “вистинските верници”: Русите направиле православен телефон кој чини 25.000 евра

Русите направиле православен телефон кој вреди едно цело богатство. Телефонот речиси целиот е направен од 18-каратно злато а копчињата на тастатурата се во форма на крст. Новата линија телефони е по повод празникот Водици. На задната страна на гаџетот е изгравиран христијански крст и натпис “Спаси и чувај”.

повеќе... »

Ова се најдобрите смартфони кои ќе се појават во 2017 година(фото)

Сите најголеми производители на мобилни телефони веќе ги подготвија своите предводници за 2017 година и еве кои се тие модели. Веќе сме навикнати производителите на мобилни телефони секоја година да имаат нови модели, па така оваа 2017 година ќе имаме прилика да ги видиме наследниците на популарните уреди кои ќе …

повеќе... »

Ова е најпаметната четка за коса на светот(фото)

Сте инвестирале во рамна четка, тркалезна па дури и во онаа која ја расплеткува косата. Но без оглед на се, што и да правите вашата коса и понатака изгледа безживотно. Ние ви ја претстауваме Hair Coach, новата паметна четка од Kérastasea и L’Oréala која е дизајнирана да ви помогне да …

повеќе... »

Јапонски автомобил кој може да го ставите во чанта (видео)

автомобил

Јапонците направиле “автомобил“ кој можете да го ставите во чанта Исклучително практична работа. Веројатно најмалиот автомобил на светот ни доаѓа секако од Јапонија. Доволно е да го земете со вас каде и да сте, да го ставите во чанта, излезете на улица, спуштите на тротоар и да се возите. Големината …

повеќе... »

Иновативен термос за напивка – Ќе го посакате штом ќе видите што може (видео)

термос

Ембер е паметен термос за кафе со помош на кој оваа напивка секогаш ќе биде топла. Корисникот самиот може да ја регулира сакана температура за топлата напивка, а таа може да се движи помеѓу 48 и 65 степени Целзиусови. Проблемот на овој гаџет е краткото траење на батеријата, па таа …

повеќе... »

Чадор кој ви е неопходен и решава се: Сам зборува кога ќе врне дожд и невозможно е некаде да го заборавите (видео)

чадор

Oombrella е паметен чадор кој ќе ви „каже“ кога треба да го земете со вас затоа што надвор ќе врне дожд. Овој гаџет во себе има вграден чип кој со помош на апликацијата за паметните телефони ги добива информациите за временската прогноза и кој ќе ги предупредува корисниците на лошите …

повеќе... »

Контраверзна одлука: Една од најбогатите земји во светот засекогаш го гаси FM Радиото!

Норвешка ќе стане првата земја во светот каде FM мрежата ќе биде потполно изгасена. Оваа непопуларна одлука измислена поради модернизација, односно во преминување на модерна дигитална технологија на безжичен пренос на звук, ќе стартува од денеска 11 јануари со исклучување на мрежата во градот Бодо, но до крајот на годината …

повеќе... »

Нема повеќе изговори за Дедо Мраз: Супер моќен дрон стига и до најоддалечените домови (видео)

дрон

Празничната еуфорија ширум светот полека ја достигнува точката на вриење. Одличното расположение не ги напушта ниту конструкторите кои за оваа зима направиле дрон со голема моќ, доволно силен да ги „одмени“ изморените ирваси. На снимката е прикажан човек, кој прицврстен со јаже на леталото ги обиколува најнепристапните предели завеани со …

повеќе... »

Оваа магнетна маса за кафе може да лебди во воздухот (видео)

маса

Дизајнерско студио од САД (Siren Design Studios) креирало маса која е способна да лебди. Овој уред е наречен Teles Taxídi. Уредот се состои од маса која пак се состои од долен дел – подлога и горна површина коишто се разделени за пет сантиметри, а горниот дел во воздух го одржуваат вградени перманентни …

повеќе... »

Соба која секој би ја посакал во сопствениот двор (фото)

соба

На сите нас многу често ни е потребен простор во кој ќе можеме да уживаме во самотијата, да се опуштиме и одмориме од нашето бурно секојдневие. Ако живеете во куќа, и ја имате привилегијата да живеете во двор, Backyard Room е она вистинското нешто што ви е потребно! Овие компактни, …

повеќе... »
Translate »