недела, 22 јануари 2017
мкденес / Иновации / Медицина и фармација

Медицина и фармација

Дали овој уред ќе биде тајната на совршената кожа во 2017 година?(видео)

Технолошкиот гигант Samsung можеби е најмногу познат по електрониката, но во 2017 тоа би можело да се смени. Овој познат бренд ќе претстави не еден, туку два beauty производи следниот месец. Првиот производ е Lumini – уред кој го слика вашето лице за да ги анализира проблемите на вашата кожа …

повеќе... »

Првото паметно огледало кое е способно да ви даде информации за сите промени кои се случуваат на вашето лице (видео)

огледало

HiMirror е првото огледало во светот кое е способно да ви даде информации за сите промени кои се случуваат на вашето лице, како на пример појавата на брчки, пигментација, потечени очни капаци, и проблематични пори. Сите овие информации кои ќе ги добивате секојдневно ќе ви помогнат во остварувањето на вашите …

повеќе... »

Девојка создала фластер со чија помош побрзо заздравуваат раните

фластер

Тинејџерката Анушка Наикнавер од САД измислила фластер со чија помош лекарите ќе може да ги следат промените на повредите без истиот да се отстрани. Анушка го освоила првото место и стипендија од 15.000 долари на меѓународниот научен натпревар на Гугл. Честото менување на завои за да се провери процесот на …

повеќе... »

Со помош на овој уред ќе може да ги контролирате вашите сништа (видео)

Уредот наречен iBand+ личи на лента за коса, а неговата улога е на луѓето да им овозможи да си ги контролираат соништата. Станува збор за уред кој ќе може да креира таканаречени луцидни сништа, односни сништа каде што луѓето се свесни дека сонуваат, но не се будат. iBand+ детектира кога …

повеќе... »

Русин креираше направа за отстранување на масни наслаги од крвните садови (видео)

масни наслаги

Многу луѓе страдаат од зголемен холестерол во крвта што е причина за стеснување на артериите и ризик од срцеви или мозочни удари, пишува Techinsider. Но, рускиот инженер Дахир Семенов, создаде концепт направа што може да помогне во отстранувањето на масните наслаги, со тоа што продира во самите артерии, а целиот процес …

повеќе... »

Ова се чорапите кои ќе ви го спасат животот (видео)

чорапи

Секоја година милиони луѓе кои живеат со дијабетес поминуваат низ големи проблеми со екстремитетите. Дијабетичните чирови на нозете се нешто што може да се спречи ако се третира на време. Ако потребата од третман е предоцна доаѓа до ампутација. Една од главните начини преку кој може да се спречи појавата …

повеќе... »

USB стик за детектирање HIV

усб

Напредокот на технологијата постојано ги прави медицинските третмани сè поефикасни и подостапни за јавноста. Сега, научници од Imperial College London заедно со здравствената компанија DNA Electronics развиле уред за детектирање на HIV за еднократна употреба, кој би бил од исклучителна корист особено за деловите од светот каде вакви тестови се …

повеќе... »

Револуционерно: Солзите откриваат дали сте заболени од рак (видео)

солзи

Светските научници  дојдоа, преку истражување, до нови методи на кој начин да утврдат дали во телото на женска личност расте рак. Сега преку вашите солзи може да откријат дали имате рак и од кој вид! За да го спроведат експериментот и покажат дека дошле до нова метода, научниците организирале гледање …

повеќе... »

Мал гениј: Момче од 9 години ги изместува границите на технологијата (видео)

момче

Келрамон Мабалот со помош на 3Д печатар направил простетичка дланка, што не би било толку чудно доколку момчето немаше 9 години. Келрамон е чудо од дете, на само 9 години основал фирма со својот 3 години постар брат, а својата ингениозност ја докажува на секој чекор. На неговото познавање на …

повеќе... »
Translate »