недела, 22 јануари 2017
мкденес / Иновации / Индустриски иновации

Индустриски иновации

Levi’si и Google ја претставуваат првата паметна јакна (видео)

јакна

Levi’s и Google во 2017 година  ќе ја претстават паметната јакна која реагира на допир. Паметна облека Project Jacquard  е продукт на соработка на Google’s Advanced Technology and Productsa (ATAP) и Levi’s Commutera,а на левата рака има вградено Jacquard уред, како и малечок Bluetooth додека ракавот овозможува телефонирање во безгрижно …

повеќе... »

Урбаната небесна фарма го решава проблемот на пренаселеност во градовите (видео)

фарма

Два проблеми кои се предизвикано со зголемување на пренаселеноста во градовите се како да се користи просторот на продуктивен начин и како да се нахрани секој. Новиот дизајн концепт сугерира средства за решавање на овој проблем Во тој манир и архитектонското биро Aprilli Design Studio  направи проект на Урбана небесна …

повеќе... »

Tertill – роботизиран градинар на четири тркала

Роботот Tertill, на американскиот старт – ап Franklin Robotics, без никаков проблем се справува со плевелот во секоја градина. Tertill работи со помош на соларна енергија, се движи на четири тркала и многу лесно го елиминира плевелот во градината. Роботот не користи никакви хемикалии, а благодарение на неговиот дизајн, може …

повеќе... »

Куќа од сништата има само 55 квадрати и ќе ве воодушеви (видео)

куќа

Неверојатниот проект на јапонската компанија  “Mizuishi Architect Atelier” е минијатурната куќа од 55 квадрати која има се и која е бескрајно симпатична. Тоа што е неверојатно е што без оглед на квадратурата во оваа куќа има се што ви е потребно за функционален живот. Куќата однадвор изгледа како модернизирана колиба. …

повеќе... »

Тесла купува германска фабрика!

Тесла во моментов има премногу нарачки за возила – можеби околу 400,000 за моделот кој допрва треба да излезе, Тесла Модел 3. За компанија која има огромна побарувачка, има потреба од производствена сила. Во вторникот, произведувачот на електрични автомобили се обрати кон Германија за експертиза, објавувајќи дека го купува германскиот …

повеќе... »

Како да имате телевизор и огледало во исто време во својот дом? (видео)

телевизор

Сигурно се прашувате како ефикасно да го искористите просторот во својот дом, а од друга страна да имате уникатен и иновативен дизајн. Токму на ѕидот во дневната соба сакате да имате и огледало и телевизор но, не знате како и двете да ги поставите. Ви претставуваме креативен начин како да …

повеќе... »

Сон на секоја жена: Погледнете како изгледаат новите сандали со три различни потпетици (видео)

Mime et moi се сандали на истоимениот германски стартап, коишто одат со три потпетици со различна висина. Иновативните сандали имаат посебен механизам со којшто многу лесно може да се направи промена на потпетицата. На пример, наутро се поставуваат ниските потпетици, а за вечерно излегување на истата платформа може да се …

повеќе... »

Погледнете како изгледа мобилна сала за состаноци што се поставува за неколку секунди (видео)

Институтот за Технологија Масачусетс (MIT) и технолошката компанија Google создадоа мобилна сала за состаноци што може да се постави за многу кратко време, пишува Arch Daily. Станува збор за конструкција, што се поставува на таванот од просторијата, и со само еден потег се трансформира во сала за состаноци. Голема предност …

повеќе... »

Изгледа како обична комода, но нема да верувате што се случува кога ќе ја повлече полицата (видео)

Со развојот на градовите, станбениот простор станува се помал и се покомпактен. Дизајнерите бараат нови решенија како на функционален и практичен начин да ги уредат малите простории. Вака би можел да изгледа мебелот на иднината. Секое парче е мултифункционално и направено е да заштеди што повеќе станбен простор.

повеќе... »

Оваа облека е невозможно да се извалка (видео)

Флеките од сладолед, кечап или некој сос на бела маичка може да изгледаат навистина грозно. Но, тие наскоро можат да станат минато, благодарение на новиот изум во текстилната индустрија. Имено, создадена е облека која е невозможно да ја извалкате. За што станува збор? Облеката е направена со користењето на хидрофобна нано технологија, …

повеќе... »
Translate »