недела, 22 јануари 2017

ИКТ / ICT

Дали новинарите се минато?! Робот новинар ја објави првата статија(видео)

робот

Робот дописник наречен Ксиао Нан ја објави својата прва статија во кинески локален весник. Како што пренесува агенцијата China News, написот на Ксиао Нан од 300 карактери бил објавен во весникот Southern Metropolis Daily, а за истата на роботот му била потребна само една секунда за да го заврши материјалот. …

повеќе... »

Не ги фрлајте старите компјутери, полни се со злато(видео)

Општо е познато дека електрониката се состои од различни скапоцени метали, вклучувајќи и злато. Токму затоа, тоа е една од причините што луѓето откупуваат компјутери и мобилни телефони и истите ги рециклираат. Златото не е единствен вреден метал кој се наоѓа во телефоните, и останатите благородни метали се наоѓаат во …

повеќе... »

Интерактивен робот кој им помага на аутистичните деца е повеќе од паметна играчка (видео)

играчка

Тој е спој на неколку различни работи, може да биде учител но и друштво, но и едноставна играчка. Интерактивниот робот е посебно осмислен за да им помага на аутистичните деца. Лека е паметна играчка со неколку сензори кој им помага децата во интеракција со светот околу нив. Може да пушта …

повеќе... »

Се враќа на пазарот: Со нетрпение ја чекавме, вака изгледа првиот паметен телефон на компанијата „Nokia“ (видео)

Nokia

Финската компанија „Nokia“ го претстави првиот телефон со Андроид оперативен систем, со што и официјално се врати на пазарот на паметните телефони. “Nokia 6” е модел од средна класа, а моментално е достапна само во Кина и тоа по цена од 246 долари, а голем интерес за овој модел на …

повеќе... »

Дали се презаситивме од технологијата? Се поголем интерес за новиот мобилен телефон кој нема никакви опции (видео)

мобилен телефон

Light Phone мобилниот телефон кој е дизајниран така што ќе во ослободи од секојдневното технолошко ропство, а сепак ќе ви овозможи основна комуникација. -Користете го колку што е можно помалку“, вели Џо Холијер, еден од основачите на компанијата Light Phone. Light Phone е осмислен како помошен телефон, така што овој …

повеќе... »

Фотографиите наскоро ќе ги обработувате со гласовни наредби (видео)

фотографии

„Adobe“ најде нов и забавен начин на уредување на фотографиите на мобилните уреди. Светски познат по фотошоп и сродни алати за графички дизајн, „Adobe“ веќе со децении е синоним за обработка на фотографиите и од секогаш беше предводник во новите технологии на тоа подрачје. Американската софтверска компанија сега работи на …

повеќе... »

Феноменално решение: Со помош на овој гаџет никогаш повеќе нема ниту да го загубите ниту да ви го украдат мобилниот телефон (видео)

гаџет

C-Safe е гаџет кој ќе ги спречи крадците да ви го украдат мобилниот телефон од џеб или чанта. Самиот гаџет е доста едноставен, па многумина се обидуваат трикот со магнетот да го направат и изведат во сопствена режија. Принципот на функционирањето на C-Safe гаџетот е крајно едноставен. Еден тркалезен дел …

повеќе... »

Револуционерен концепт: Овој лаптоп е сон на секој гејмер (видео)

лаптоп

Произведувачот на компјутери за гејемри „Разер“, на актуелниот саем на електронска опера во Лас Вегас претстави единствен концепт: Лаптоп со три екрани. Таканаречениот Project Valerie е прв пренослив лаптоп од ваков тип. Во себе содржи три екрани со резолуција 4К и дијагонална од 17 инчи. Страничните монитори со лизгање се …

повеќе... »

За сите љубители на ретро фазон: Легендарниот Полароид наново ја измисли својата славна камера (видео)

Полароид

Конечно ни се врати славниот 3:4 формат на фотографии! Полароид пред извесно време произведе дигитален фотоапарат со печатар по име Polaroid Snap, но  нивниот нов проект ветува уште повеќе. Совршена мешавина на дигитално и аналогно, Polaroid Pop, претставува фотоапарат со ЛЦД тачскрин екран (3,97″)  и сензор од 20 мегапиксели, но во …

повеќе... »

Нова и Иновативна фитнес справа и систем за летање низ виртуелните светови ВР (видео)

ИКАРОС (ICAROS) е систем со кој може да се лета низ виртуелни светови, да се играат игри и да ги остваруваат вежби за тонирање на телото во исто време. Со ИКАРОС (ICAROS) можете да ги обликувате вашите мускули и да зголемите стимулирање на способноста за 3Д реакција и рамнотежа во …

повеќе... »
Translate »