недела, 22 јануари 2017
мкденес / Иновации

Иновации

Levi’si и Google ја претставуваат првата паметна јакна (видео)

јакна

Levi’s и Google во 2017 година  ќе ја претстават паметната јакна која реагира на допир. Паметна облека Project Jacquard  е продукт на соработка на Google’s Advanced Technology and Productsa (ATAP) и Levi’s Commutera,а на левата рака има вградено Jacquard уред, како и малечок Bluetooth додека ракавот овозможува телефонирање во безгрижно …

повеќе... »

Дали новинарите се минато?! Робот новинар ја објави првата статија(видео)

робот

Робот дописник наречен Ксиао Нан ја објави својата прва статија во кинески локален весник. Како што пренесува агенцијата China News, написот на Ксиао Нан од 300 карактери бил објавен во весникот Southern Metropolis Daily, а за истата на роботот му била потребна само една секунда за да го заврши материјалот. …

повеќе... »

За “вистинските верници”: Русите направиле православен телефон кој чини 25.000 евра

Русите направиле православен телефон кој вреди едно цело богатство. Телефонот речиси целиот е направен од 18-каратно злато а копчињата на тастатурата се во форма на крст. Новата линија телефони е по повод празникот Водици. На задната страна на гаџетот е изгравиран христијански крст и натпис “Спаси и чувај”.

повеќе... »

Не ги фрлајте старите компјутери, полни се со злато(видео)

Општо е познато дека електрониката се состои од различни скапоцени метали, вклучувајќи и злато. Токму затоа, тоа е една од причините што луѓето откупуваат компјутери и мобилни телефони и истите ги рециклираат. Златото не е единствен вреден метал кој се наоѓа во телефоните, и останатите благородни метали се наоѓаат во …

повеќе... »

Интерактивен робот кој им помага на аутистичните деца е повеќе од паметна играчка (видео)

играчка

Тој е спој на неколку различни работи, може да биде учител но и друштво, но и едноставна играчка. Интерактивниот робот е посебно осмислен за да им помага на аутистичните деца. Лека е паметна играчка со неколку сензори кој им помага децата во интеракција со светот околу нив. Може да пушта …

повеќе... »

Се враќа на пазарот: Со нетрпение ја чекавме, вака изгледа првиот паметен телефон на компанијата „Nokia“ (видео)

Nokia

Финската компанија „Nokia“ го претстави првиот телефон со Андроид оперативен систем, со што и официјално се врати на пазарот на паметните телефони. “Nokia 6” е модел од средна класа, а моментално е достапна само во Кина и тоа по цена од 246 долари, а голем интерес за овој модел на …

повеќе... »

Ова се најдобрите смартфони кои ќе се појават во 2017 година(фото)

Сите најголеми производители на мобилни телефони веќе ги подготвија своите предводници за 2017 година и еве кои се тие модели. Веќе сме навикнати производителите на мобилни телефони секоја година да имаат нови модели, па така оваа 2017 година ќе имаме прилика да ги видиме наследниците на популарните уреди кои ќе …

повеќе... »

Ова е најпаметната четка за коса на светот(фото)

Сте инвестирале во рамна четка, тркалезна па дури и во онаа која ја расплеткува косата. Но без оглед на се, што и да правите вашата коса и понатака изгледа безживотно. Ние ви ја претстауваме Hair Coach, новата паметна четка од Kérastasea и L’Oréala која е дизајнирана да ви помогне да …

повеќе... »

Иновативно од Кавадарци: Професорот Влатко Тасев го произвел првото зелено вино во светот

зелено вино

Шпанската компанија „Гик“ го промовираше првото сино вино во светот и го сврте вниманието на винската јавност врз себе. Македонија следи, во Кавадарци е произведено првото зелено вино кое со својата изразита боја делува примамливо и атрактивно. Иноватор на овој производ е професорот Влатко Тасев од Кавадарци. Тој вели дека …

повеќе... »

Дали се презаситивме од технологијата? Се поголем интерес за новиот мобилен телефон кој нема никакви опции (видео)

мобилен телефон

Light Phone мобилниот телефон кој е дизајниран така што ќе во ослободи од секојдневното технолошко ропство, а сепак ќе ви овозможи основна комуникација. -Користете го колку што е можно помалку“, вели Џо Холијер, еден од основачите на компанијата Light Phone. Light Phone е осмислен како помошен телефон, така што овој …

повеќе... »
Translate »