недела, 22 јануари 2017

Свет

Alibaba стана главен спонзор на Олимписките игри до 2028 година

Alibaba

Кинеската компанија специјализирана за интернет трговија Alibaba стана главен спонзор на Олимписките игри до 2028 година, по потпишувањето на договор со Меѓународниот олимписки комитет (МОК). Alibaba со овој договор се придружи на 12 други мултинационални компании, кои се со статус на најголеми спонзори на ОИ. Финансиски детали за договорот не …

повеќе... »

Кои професии ќе бидат атрактивни во 2030 година?

професии

Научниците предвиделе дека во 2030 година берзата на трудот ќе биде многу шаренолика и ќе нуди некои сосема нови професии во кои ќе се бара интердисциплинарност. Носталгичари ќе бидат дизајнери на ентериери кои ќе ги оживуваат омилените сеќавања и моменти на своите клиенти. Ако сакате дневен салон од 1980 година …

повеќе... »

Започна 47-мото издание на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос (видео)

Светскиот економски форум

Денес, 17 јануари 2017, започна 47-мото издание на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос. Се очекува во него да земат учество делегации од над 99 земји и рекордни 3.000 лица. Меѓу нив се лидери на над 1.000 големи корпорации и банки, како и претставници на над 70 невладини организации. Програмата …

повеќе... »

Форбс ја објави листата на најбогатите милијардери за 2016, а еве кои се најбогатите Македонци, Хрвати, Срби, Босанци (фото)

милијардери

Магазинот Forbes ја претстави листата со најбогатите светски милијардери за 2016 година, САД се земја со најголем број на милијардери, што е податок кој не изненадува. Зад неа е Кина, додека во Европа првото место го делат Германија и Велика Британија со по 120 милијардери, следи Русија со 88 милијардери, …

повеќе... »

Гигантот Yahoо ќе го смени името во Altaba

Yahoо

Американскиот интернет гигант Yahoо ќе смени името во Altaba, а извршниот директор Мариса Мајер ќе го напушти одборот на директори, по завршувањето на договорот со Verizon Communications. Според договорот Yahoo ќе ги продаде основните интернет операции на телекомот, кои вклучуваат дигитално рекламирање, email услуги и медиумски канал. За нивното стекнување Verizon …

повеќе... »

Apple, Google и Tesla – Најиновативни компании во светот за 2016 година

најиновативните

Американските Apple, Google и Tesla ја заокружуваат тројката на најиновативните компании во светот во 2016 година. Рангирањето е на Boston Consulting Group (BCG), соопшти CNBC. ИТ гигантот Apple го зазема првото место на листата за 11- ти пат по ред. Во фискалната 2016та година, компанијата вложила во истражување и развој износ …

повеќе... »

Дијамантите на “Алроса” заработи $ 4.5 милијарди во 2016 година

дијаманти

Рускиот гигант во производството на дијаманти “Алроса” продал обработени и необработени дијаманти во вредност од 4.486 милијарди долари во 2016 година. Резултатите се 26% повисоки во однос на една година претходно. Во декември минатата година компанијата продаде необработени дијаманти за 173 милиони долари и обработени дијаманти за 3.3 милиони долари. …

повеќе... »

„Тоалетна хартија“ за паметните телефони тестирана во Јапонија

тоалетна хартија

Со воведувањето на „тоалетна хартија“ за паметните телефони во тоалетите во Нарита меѓународниот аеродром, Јапонија својата репутација за уредност и хигиена штотуку ја крена на повисоко ниво. Во новиот поглед на тоа што го нарекуваме јавни погодности, корисниците се повикани да земат хартија од држач поставен во тоалет веднаш до …

повеќе... »

Ова е најскапата земја за странските студенти

студенти

Според последното истражување кое го пренесе франс прес Австралија е најскапата земја за странските студенти. Според анкетата, нарачана од банката HSBC и спроведена во 15 земји, еден странски студент мора да плати околу 42 000 долари годишно за студирање во Австралија. Од нив 18 илјади одат за издршка, а 24 …

повеќе... »

Кој ќе профитира од средбата која ја остварија Доналд Трамп и основачот на Алибаба, Џек Ма во Њујорк?(видео)

Доналд Трамп

Избраниот претседател на САД Доналд Трамп разговарал во Њујорк со кинескиот милијардер и основач на Алибаба , Џек Ма за заеднички проекти и отворање на нови милион работни места во Америка. Џек Ма, основач и претседател на Алибаба Груп, се сретнал со идниот претседател на САД Доналд Трамп во Трам …

повеќе... »
Translate »