недела, 22 јануари 2017
мкденес / Бизнис вести / Стартап заедница

Стартап заедница

Отворени се тимските апликации за технолошкиот маратон Codefest 2017

Codefest 2017

Технолошкиот фестивал Codefest овој април, од 7ми до 9ти, во Охрид ќе го одржи своето 5то јубилејно издание. Во рамки на фестивалот се одржува веќе добро познатиот Codefest Marathon, кој претставува 32-часовен тимски натпревар во развивање на софтверски и хардверски, иновативни и креативни решенија. Настанот е основан и организиран од …

повеќе... »

(најава) Македонска Прва социјална мрежа креирана од 17 и 18 годишни ИКТ таленти од Велес и Прилеп

Талентирани средношколци од Велес и од Прилеп заеднички одлучиле да направат “Македонска социјална мрежа”. По една година работа, програмирање, дизајнирање тест верзијата одпочна на големиот празник Божиќ 2017 година. Најава за утрешното интервју со Белмин, Виктор, Јован, Дејан и Иван. Дали е на повидок уште една стартап компанија со голем …

повеќе... »

Словенката Уршка Сршен највлијателна жена на стартап сцената во централна Европа

Уршка Сршен

Словенката Уршка Сршен од словенечко – хрватскиот стартап Bellabeat е прогласена за највлијателна жена на старт-ап сцената во централна Европа во финалето на Central European Startup Awards (CESA), што изминатиов викенд се одржаа во Љубљана. Организаторите истакнуваат дека годинава добиле 800 единствени номинации за 12 категории. За старт-ап на годината …

повеќе... »

Најдобриот дел од претприемништвото? Откажување од истото и повторно наоѓање работа

претприемништвото

Според некои истражувачи, претприемништвото не е вредно за ризикот кој што го носи со себе, барем не од финансиска гледна точка.За среќа, многу луѓе сепак ризикуваат, бидејќи се привлечени од други причини, како желбата да бидат шеф сами на себе или пак желбата да се следи одредена лична страст. Но, …

повеќе... »

10 чекори за да станете супер претприемач во 2016

Педро де Абреу на годишна основа споделува водич со нас за тоа како да се биде супер претприемач. Ако не успеавте во 2014 или 2015 година, тогаш ова е вашата шанса да ја зграбите 2016 година за нејзините рогови… Бидете во можност да ја смените вашата ментална состојба по своја …

повеќе... »

Правила за покренување старт-ап компанија

стартап

Сопственикот на американскиот НБА тим Далас Маверикс, Марк Кубан, уште во 2011 година ја објави книгата „Како да победите во спортот наречен бизнис: Ако можам и јас, можеш и ти“!. Книгата стана своевидна „библија“ за идните претприемачи и оние кои така се чувствуваат, а насоките од хрониката за животот на …

повеќе... »

Резервирај.мк од денес е вашиот партнер за лесни резервации

резервирај.мк

Дали некогаш сте се запрашале како можете да резервирате маса за одреден настан во некој локал? Или пак сте се нашле во непријатна ситуација додека сте го барале менаџерот на локалот на телефон? Од сега, сето тоа е минато. Резервирај.мк е новиот виртуелен менаџер кој што ќе Ви помогне брзо и …

повеќе... »

Стартап Викенд во Хаб Скопје

Стартап

Од 28 до 30 октомври 2016, во Хаб Скопје, со поддршка на Проектот на УСАИД за микро и мали претпријатија, кофинансиран од Владата на Швајцарија, имплементиран од ЦЕЕД Македонија, ќе се одржи Стартап Викенд Скопје, тридневен настан на кој програмери, дизајнери, маркетинг експерти, продукт менаџери и старт-ап ентузијасти се собираат …

повеќе... »

Две македонски компании ќе одат на светскиот натпревар на најдобрите претприемачи

компании

На Скопскиот саем, за време на ТЕХНОМА и МАКИНОВА, и како предвесник на економскиот Самит на Македонија 2025, се одржа финалето на натпреварот за стартап компании Get in the Ring 2016. Настанот беше организиран од Националниот центар за развој на иновации и претприемачко учење (НЦРИПУ) и Македонија 2025. Најдобрите 8 …

повеќе... »

Американски стартап со дрон испорачува крв во медицинските центри во Руанда (видео)

дрон

Американската компанија Zipline, со седиште во Сан Франциско, во Руанда го лансираше сервисот за користење на дронови за испорака на крв до медицинските центри во оваа земја, со што ќе се заобиколи копнениот сообраќај, затоа што инфраструктурата на Руанда е во лоша состојба, особено во руралните делови. Zipline во соработка со …

повеќе... »
Translate »