недела, 22 јануари 2017

Регион

Турција нуди државјанство на инвеститори при купување на вреден имот

Турција

Турција ќе им овозможи државјанство на оние кои ќе инвестираат кај нив или ќе се одлучат да купат вреден имот, објавила турската влада во Службен весник, со цел да ја зајакне влошената економија. Пасош ќе можат да добијат странците кои ќе купат имот во Турција вреден најмалку еден милион американски …

повеќе... »

Аеродромот Никола Тесла во Белград ќе добие тераса за набљудување на авионите

аеродром

Патниците на аеродромот Никола Тесла во Белград во иднина ќе може да уживаат на тераса на покривот, од каде што ќе може да ги набљудуваат авионите. Ова е опфатено со адаптацијата на Терминал 1 на аеродромот Никола Тесла во Србија. Двата влеза на овој терминал ќе бидат затворени, но шалтерите …

повеќе... »

Од Европа до Азија за 15 минути: Тунелот „Евроазија“ под Босфор ќе биде пуштен на 20 декември

Евроазија

Забрзано се работи на гигантскиот транспортен проект во Истанбул – тунелот Евроазија, кој ќе ги поврзе европскиот и азискиот дел на градот под Босфорот. Пуштањето во употреба на транспортната артерија се планира за 20 декември и се работи деноноќно во 24-часовен режим под и над земја. Деновиве привршува и асфалтирањето на …

повеќе... »

Новиот аеродром во Истанбул доби награда за дизајн во Берлин (видео)

Новиот аеродром во Истанбул којшто е во изградба, на Светскиот фестивал за архитектура (World Architecture Festival) што од 16 до 18 ноември се одржа во Берлин, доби награда за дизајн. Наградата во категоријата Infrastructure – Future Projects ја добија главниот дизајнер Scott Brownrigg и дизајнерите Grimshaw, Nordic и Haptic, како …

повеќе... »

Turkish Airlines добива нов директор по 11 години

Turkish Airlines

Билал Екши е нов генерален директор и вицепретседател на турскиот национален авиопревозник, Turkish Airlines. Тој доаѓа на местото на Темел Котил, кој 11 години беше на чело на турската авиокомпанија. “Нашиот досегашен генерален менаџер, Темел Котли, се пензионираше на 21-ви октомври и Билал Екши е нов генерален менаџер на Turkish …

повеќе... »

БиХ наскоро ќе добие “соларни штали”

штали

Наскоро во БиХ ќе започне инсталација на соларни панели на шталски објекти, со што земјата ќе ги добие првите “соларни штали”. Овој проект ќе го субвенционира Министерството за земјоделие, водостопанство и шумарство на Херцегбосанската жупанија, за што веќе објави јавен повик,пренесува Бизнис инфо.  За кофинансирање на проектот, обезбедени се средства …

повеќе... »

Србија во паника: По скопскиот земјотрес овој град кај северниот сосед е најзагрозен

Во рок од само неколку часови, Скопје го погодија три земјотреси, од кои еден беше сосила од  5,4 според Рихтеровата скала, а жителите на македонската метропола се уште се сќаваат на земјотресот од 1963 година, кој бил со сила од 6,1 според Рихтеровата скала и во кој загинаа повеќе од …

повеќе... »

Славица Ќуктераш се откажа од шоуто „Твоето лице звучи познато“

Познатата српска пејачка го чека своето прво дете со нејзиниот сопруг. Славица Ќуктераш се откажа од шоуто „Твоето лице звучи познато“, откако дозна дека е бремена, а првпат во јавноста излегоа и фотографии на кои и се гледа стомачето.

повеќе... »

Хорор: Санда А. со љубовник Албанец смртно ја претепала својата двегодишна ќерка (вознемирувачко фото)

Дека  човечката бруталност и свирепост не познава граници го потврдува и случајот кој се случил во градот Јасеницие, на крајот на Слоевнија, каде Босанката Санда Алибабиќ, заедно со својот љубовник, Алабнецот Мирзан Јакупи, смртно ја претепала двегодишната ќерка Арина. По овој злостор,  градот под  Алпите тешко дека ќе го паметиме …

повеќе... »

Се бранела од монструозниот убиец: Принајден ДНК! Идентитетот на убиецот на Јелена утре ќе биде обелоденет!

Откако припадниците на српското МВР пронашле траги кои останале под ноктите на трагично настраданата Јелена Крсмановиќ Марјановиќ утре наутро се очекува решение на истрагата. Форензичарите го споредуваат пронајденото ДНК со базата на податоците и со потенцијално осомничените личности. Резултатите на анализата се очекуваат утре наутро, објавија медиумите. Зоран Марјановиќ, сопругот …

повеќе... »
Translate »