недела, 22 јануари 2017
мкденес / Бизнис вести / Македонија

Македонија

Иновативно од Кавадарци: Професорот Влатко Тасев го произвел првото зелено вино во светот

зелено вино

Шпанската компанија „Гик“ го промовираше првото сино вино во светот и го сврте вниманието на винската јавност врз себе. Македонија следи, во Кавадарци е произведено првото зелено вино кое со својата изразита боја делува примамливо и атрактивно. Иноватор на овој производ е професорот Влатко Тасев од Кавадарци. Тој вели дека …

повеќе... »

Претприемач на годината 2016 по 10ти пат

И годинава традиционално се одржа јубилејното 10-то издание на манифестација „Претприемач на годината“ беа доделени наградите на најуспешните претприемачи на микро и мали претпријатија во Република Македонија. Во категоријата мали претпријатија првата награда му припадна на Деан Бадаревски од „Софа студио“ – Скопје, додека втората награда му припадна на Васко …

повеќе... »

Од 1ви јануари нови цени за државните и приватните автобуски превозници

цени

Ве известуваме дека од 01.01.2017 година влегува во сила Интегрираниот Тарифен Систем кој важи за сите превозници вклучително и приватните превозници. Почнувајќи од новата година, корисниците на јавниот превоззадолжително треба да поседуваат електронска картичка, која може да се набави во сите продажни места на ЈСП СКОПЈЕ, дополнителните продажни места од …

повеќе... »

Најдобрите македонски готвачи се подготвуваат за нови походи: Следна дестинација за освојување медали – Светски готвачки натпревар во Турција (видео)

готвачи

Здружените не професионални готвачи MACEDONIAN MULTIETNIC CULINARY CHEF’s – MMCC ,чии цели се афирмирање и унапредување на гастрономијата во Македонија, успешно ја промовираат нашата земја со умешноста и уметноста на готвењето за што веќе се закитија со 10 медали на  Меѓународен гастрономски фестивал БХ Дукат 2016 активно се подготвува за следните …

повеќе... »

Еве колку продолжени викенди не чекаат во 2017: Ова се сите празници и неработни денови во следната година

неработни денови

Во согласност со Законот за празници на Република Македонија ова се неработните денови во следната 2017 година: За сите граѓани на РМ 1 Јануари (недела), Нова година, односно 2 јануари (понеделник) е неработен ден 7 јануари (сабота), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар 17 април (понеделник), Велигден, вториот ден …

повеќе... »

Сите македонски банкноти и монети од 1992 до 2016 (видео)

банкноти

На Јутјуб се појави видео на кое се прикажани сите банкноти и монети од 1992 до 2016 година, како и новите банкноти од 200 и 2000 денари, пишува сајтот Маркукуле.  Погледнете го видеото и присетете се’ со што сте плаќале порано.

повеќе... »

Главниот град се подготвува за празниците: Во Скопје повеќедневна богата новогодишна програма

скопје

Со повеќедневна богата програма, исполнета со новогодишен базар, настап на „Поточиња“ и „Златно славејче“, а за дочекот на Новата година на плоштад „Македонија“ ќе настапат Адријан Гаџа, Каролина Гочева и Миле Кузмановски, главниот град се подготвува за празниците. Градот Скопје со финансика поддршка на Македонски Телеком и Пивара –Скопје, и …

повеќе... »

Македонската кралица на Ромската музика замина во легендите – Ти благодариме за твоето творештво и историската вредност

Есма Реџпова

Утрово, по кратко и тешко боледување на 73 годишна возраст почина кралицата на ромската музика, нашиот музички амбасадор во светот, Есма Реџепова Теодосиевска. Есма беше најголем промотор на ромската и на македонската музичка приказна насекаде низ светот. Таа ја доби титулата „Кралица на ромската музика“, обезбедувајќи високо место меѓу ѕвездите кои …

повеќе... »

Билборд ќе прочистува воздух во Скопје и во Тетово

City Tree или во буквален превод „Градско дрво“ е вертикална структура од мовови со висина од 4 метри, ширина од 3 метри и длабочина од 60 сантиметри. Овие зелени билборди се веќе поставени во Берлин, Дрезден, Париз, Осло, Хонг Конг… City Tree претставува комбинација од специфични култури на мовови со …

повеќе... »

Наставниците ќе учат како подобро да ги оценуваат учениците

Заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски на прес-конференција рече дека е направен проект со рамка на активности – подготовка на прирачници и правилници врз основа на кои потоа ќе се спроведуваат обуките за развивање нови педагошки практики и оценување од страна на наставниците. Со грант од скоро 146.000 евра …

повеќе... »
Translate »