недела, 22 јануари 2017
мкденес / Бизнис вести

Бизнис вести

Глобалниот индекс за состојбата на животната средина ги прогласи петте најеколошки држави

Според Глобалниот индекс за состојбата на животната средина (EPI) ова се петте најеколошки држави во светот: 1. Финска – индекс 90,68% Финска е меѓу најзелените земји во Европа, и има сериозни достигнувања во областа на спречување на климатските промени и енергетиката. 2. Исланд – индекс 90,51% Уникатната геологија на оддалечениот остров …

повеќе... »

Фејсбук планира да изгради центар за податоци во периферијата на данскиот град Одензе

Фејсбук

Социјалната мрежа Фејсбук во октомври купи место крај данскиот град Одензе, но тогаш не ја откри целта на купувањето. Изградбата на центарот ќе чини околу 100 милиони долари и ќе обезбеди 150 работни места, кога ќе почне да дејствува. Тоа е само третиот центар за податоци, кој компанијата го гради …

повеќе... »

Alibaba стана главен спонзор на Олимписките игри до 2028 година

Alibaba

Кинеската компанија специјализирана за интернет трговија Alibaba стана главен спонзор на Олимписките игри до 2028 година, по потпишувањето на договор со Меѓународниот олимписки комитет (МОК). Alibaba со овој договор се придружи на 12 други мултинационални компании, кои се со статус на најголеми спонзори на ОИ. Финансиски детали за договорот не …

повеќе... »

Кои професии ќе бидат атрактивни во 2030 година?

професии

Научниците предвиделе дека во 2030 година берзата на трудот ќе биде многу шаренолика и ќе нуди некои сосема нови професии во кои ќе се бара интердисциплинарност. Носталгичари ќе бидат дизајнери на ентериери кои ќе ги оживуваат омилените сеќавања и моменти на своите клиенти. Ако сакате дневен салон од 1980 година …

повеќе... »

Европскиот парламент преку бројки и факти

Овие информации објавени од Европскиот Сервис за Парламентарно Истражување, се дизајнирани за да обезбедат неколку главни факти и бројки за Европскиот Парламент, како во денешните така и во претходните мандати откако директните избори за првпат се појавија во јуни 1979 г. Информациите ни го претставуваат следното: детално разгледан составот на Европскиот …

повеќе... »

Иновативно од Кавадарци: Професорот Влатко Тасев го произвел првото зелено вино во светот

зелено вино

Шпанската компанија „Гик“ го промовираше првото сино вино во светот и го сврте вниманието на винската јавност врз себе. Македонија следи, во Кавадарци е произведено првото зелено вино кое со својата изразита боја делува примамливо и атрактивно. Иноватор на овој производ е професорот Влатко Тасев од Кавадарци. Тој вели дека …

повеќе... »

Започна 47-мото издание на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос (видео)

Светскиот економски форум

Денес, 17 јануари 2017, започна 47-мото издание на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос. Се очекува во него да земат учество делегации од над 99 земји и рекордни 3.000 лица. Меѓу нив се лидери на над 1.000 големи корпорации и банки, како и претставници на над 70 невладини организации. Програмата …

повеќе... »

15 интересни факти за Европа: Дали знаете дека во Берлин има повеќе продавачи на донер отколку во Истанбул?

Европа

Сосема е веројатно дека овие 15 интересни факти за Европа можеби и не ги знаете. 15. Италијанците не пијат капучино после 11 часот. 14. Во Берлин има повеќе продавачи на донер отколку во Истанбул. 13. Најпосетеното место во Европа е Дизниленд во Париз. 12. Тоалетот на врвот Mont Blanc е …

повеќе... »

Париз ќе потроши 300 милиони евра во следните 15 години за реновирање на Ајфеловата кула

Париз

Градот Париз ќе потроши 300 милиони евра во следните 15 години за реновирање на Ајфеловата кула. Градските власти објавија дека буџетот наменет за обнова симболот на градот е зголемен за 45%. Претходно, годишниот трошок беше 13,7 милиони евра, а сега владата ќе троши 20 милиони евра годишно. Бидејќи градот е …

повеќе... »
Translate »